Κεντρική Β' Εθνική B’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου Ομίλου

B’ Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου Ομίλου

Ο Ερμής Λαγκαδάς πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη κόντρα στην Καβάλα, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 60-59 ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Πολύ σημαντική νίκη πήρε και ο Αίαντας Ευόσμου, ο οποίος νίκησε με 78-71 τα Φάρσαλα εντός έδρας.

Εύκολο έργο είχε η Ευκαρπία στο παιχνίδι με την Κομοτηνή, καθώς δεν δυσκολεύτηκε και κέρδισε με 86-72. Δύσκολο διπλό στην έδρα του Στρατωνίου πήρε η Γέφυρα, η οποία κέρδισε με 67-64. Οι Μαχητές Πειραματικού Πεύκων πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Έσπερο Λαμίας και τον διέλυσε με 84-58.

Με το διπλό έφυγε από την έδρα του ΚΑΟ Χαλκιδικής ο Πρωτέας Γρεβενών, που κέρδισε με 83-77. Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε η ΧΑΝΘ, η οποία νίκησε εκτός έδρας τον Πολύγυρο με 86-74.

Χθες (1/2), ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε με 78-67 τη Δόξα Λευκάδας.

Τα αποτελέσματα:

ΠΑΣ Γιάννινα-Δόξα Λευκάδας 78-67 (1/2)
Ευκαρπία-Κομοτηνή 86-72
Ερμής Λαγκαδά-Καβάλα 60-59
Μαχητές Πεύκων-Έσπερος Λαμίας 84-58
Στρατώνι-Γέφυρα 64-67
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Πρωτέας Γρεβενών 77-83
Πολύγυρος-ΧΑΝΘ 74-86
Αίας Ευόσμου-Φάρσαλα 78-71

ΕΥΚΑΡΠΙΑ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ 86-72
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-39, 66-52, 86-72
Διαιτητές: Παπαπέτρου Π.-Ξέρας-Καρακώστας
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Πρεδάρης, Τουλούπης 6, Χαρτόπουλος, Γκαβέζος 20(1), Βαρίτης 15(4), Χατζημιχαηλίδης 4, Χολέβας 9, Ουλουσίδης 6, Απιδόπουλος 4, Πλεξίδας 14(1), Χατζίδης 2, Κιούρκας 6.
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 15(3), Παλάσκας 9(3), Καρκατσέλης 3(1), Κυρίτσης, Λεχούδης 6, Κουτσοβασίλης 16(2), Μαγουλάς 9(1), Παπανδρεόπουλος 2, Σπέντζος 12, Χαλίλ.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΚΑΒΑΛΑ 60-59
Τα δεκάλεπτα: 11-18, 31-35, 45-45, 60-59
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ντόγκας-Χρυσάφης
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 4, Αποστολίδης 2, Μάρουσιτς 12, Ελευθεριάδης 11(1), Πλιούκας 3, Σιώπης 5(1), Χριστοδούλου 3, Παρίτσης 14(3), Αβοκάτος, Θεοδωρίδης 6.
Καβάλα (Πενταζίδης) : Αμπαράς 11(3), Σαββίδης, Δοξάκης 2, Παντόπουλος, Λαμπρόπουλος 14(1), Αδαμόπουλος 4, Αθανασιάδης 10(2), Πιεβάλιτσα 11, Φλιάτης 4, Τεπετίδης 3

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 84-58
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-29, 57-43, 84-58
Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου
Μαχητές Πευκών (Χατζηκυριακίδης): Σιπιτάνος, Χατζηκυριακίδης 15(3), Γεωργίου 19(2), Κουντουρατζογλου 10, Ζιάκας 6(2), Κλωνάρας 2, Σικαλίδης 12, Βαιντερλής 4, Μητσάκης 10(1), Λαζάρου 4, Σπρίτζιος 2
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκοντγουιν 1, Στογιάνοβιτς 11, Ρουμελιώτης 19(4), Παπανικολάου 1, Φύκας, Τσιμίδης 11, Δαχρετζης 9(1), Γκιρίτσης 3(1), Σεριανάι, Μαντζούκας 3(1), Μπακόλιας

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΓΕΦΥΡΑ 64-67
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 23-35, 43-50, 64-67
Διαιτητές: Καλογερόπουος Ε.-Παζώλης-Μπούγλος Π.
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς , Κατανός, Χαλάτσης , Κυριλής , Καραδήμας, Φωτόγλου , Σαμαράς (3), Ιατρίδης , Κασούρας, Δασκαλόπουλος .
ΚΣ Γέφυρας (Καραπιπερίδης) :Μπέγας (), Ματενίδης, Μάρτζος (), Αποστολίδης (),Τζουβάρας (), Κιουρτίδης, Ονάσογλου, Τσακαλέρης, Κοτσάνος , Παπαδόπουλος () Κολοκοτρώνης ()

ΚΑΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 77-83
Τα δεκάλεπτα: 14-28, 40-43, 60-60, 77-83
Διαιτητές: Σιταρίδης-Πράττος-Σελεβός
ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης, Σμυρλής 10(1), Βρασταμινός, Φιλοξενίδης Ι. 23(3), Φιλοξενίδης K. 3(1), Χαρταβέλας 17, Ζάχαρης 17(2), Γεωργίου 7(1).
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζουβάρας, Σισμάνης 10(2), Μαλούτας 28(5), Μιχαηλίδης 5(1), Βλάχος, Μπέσας, Μπεχλιβανίδης 8(2), Τακίδης 3(1), Μπελίγκος, Μαλιούρας, Μακρής 10(2), Κλωνάρας 19.

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ – ΧΑΝΘ 74-86
Τα δεκάλεπτα: 20-26, 34-48, 51-70, 74-86
Διαιτητές: Παφίλης-Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης, Πιπιλιάρης , Ντισλής (2), Αλεξιάδης (1), Βλάχος (3), Αμούτζιας , Παπαθανασίου (1), Νικολόπουλος (1).
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης) : Βαζούκης (1), Στεφανίδης (1), Απαζίδης (2), Θεοδωρίδης , Μπαλάσκας (1), Κουτουξίδης , Καραγεωργίου , Τσιρλάκης, Λογοθέτης .

Βαθμολογία:

1.ΠΑΣ Γιάννινα (15-2) 32
2.Δόξα Λευκάδας (13-4) 30
3.ΕΚ Καβάλας (12-5) 29
4.Ερμής Λαγκαδά (12-5) 29
5.ΚΣ Γέφυρας (10-7) 27
6.ΓΣ Φαρσάλων (10-7) 27
7.ΠΣ Ευκαρπίας (10-7) 27
8.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (9-8) 26
9.Πρωτέας Γρεβενών (8-9) 25
10.Αίας Ευόσμου (7-10) 24
11.ΧΑΝΘ (6-11) 23
12.ΑΟ Πολυγύρου (6-11) 23
13.ΓΑΣ Κομοτηνής (6-11) 23
14.Εσπερος Λαμίας (6-11) 23
15.Στρατώνι (5-12) 22
16.ΚΑΟ Χαλκιδικής (1-16) 17

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Ηλίας Καφφές: «Επιδίωξα μια αδέσμευτη, ακηδεμόνευτη διαιτησία, μακριά από επιρροές και παρεμβάσεις»

Ο Ηλίας Καφφές υπήρξε για πολλά χρόνια πρόεδρος της ΟΔΚΕ και αρκετές φορές ήρθε σε κόντρα …