Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Άλμπα Βερολίνου 96-102

Αρμάνι Μιλάνο – Άλμπα Βερολίνου 96-102

makai mason alba berlin armani

Η Άλμπα Βερολίνου πήρε ένα σπουδαίο διπλό, καθώς επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 102-96 και έριξε “σφαλιάρα” στην ιταλική ομάδα. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα παίζει με τη φωτιά όσον αφορά την πρόκριση της στην οχτάδα και η ήττα από τους Γερμανούς μπορείς να της “στοιχίσει”.

Η Αρμάνι Μιλάνο από το πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξε τις προθέσεις της, καθώς γρήγορα έχτισε διαφορά 8 πόντων (13-5). Η Άλμπα Βερολίνου, όμως, έδειξε ότι δεν θα είναι εύκολο θήραμα και με ένα εντυπωσιακό σερί 9-0 έφερε τούμπα το ματς (13-14). Οι άμυνες των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαν περίπατο, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 52 πόντοι (25-27).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Γερμανούς να κρατούν σταθερά τα ηνία του σκορ (37-41). Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και αυτό φάνηκε και από το γεγονός ότι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 45-45.

Μίτσοφ και Σκόλα ήταν σε μεγάλη ημέρα για την Αρμάνι και ήταν πρωταγωνιστές επιθετικά για τους Ιταλούς (52-51). Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δίχως καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η Άλμπα Βερολίνου στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να πάρει μία διαφορά τεσσάρων πόντων (71-75), αλλά ο Κρόφορντ λίγο πριν το φινάλε της περιόδου σκόραρε και μείωσε στους 2 πόντους (73-75).

H γερμανική ομάδα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστική. Η Άλμπα Βερολίνου με το εκπληκτικό επί μέρους σκορ 13-4 ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (77-88). Η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά τελικά η γερμανική ομάδα άντεξε και πήρε τελικά τη νίκη με 102-96.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 45-45, 71-75, 96-102
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μίτσοφ 20 (4), Γκουντάιτις 4, Ρολ 9 (3), Ροντρίγκεθ 13 (9 ασ.), Ταρζέφσκι 7, Νέντοβιτς 11 (1), Κρόφορντ 10, Μπερνς, Σάικς 7 (1), Σκόλα 15 (2)
Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Μέισον 9 (1), Σίβα 12 (7 ασ.), Γκίφι 9 (1), Έρικσον 22 (4), Μάτισεκ, Χέρμανσον 5 (1), Τίμαν 13, Καβανό 9, ΕνΝόκο 11, Σίκμα 12 (2)

Κούκοτς: «Ο Γκος άλλαξε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό»

Ο Τόνι Κούκοτς δηλώνει πως ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είναι ο κορυφαίος όλων. Ο Τόνι Κούκοτς πα…