Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα – Ρεάλ Μαδρίτης 97-103

Άλμπα – Ρεάλ Μαδρίτης 97-103

anthony randolph real madrid eb19

Την 18η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε στο Βερολίνο η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με 103-97 επί της Άλμπα σε ένα παιχνίδι με τρομερές διακυμάνσεις στο σκορ. Οι Μαδριλένοι ήταν φοβεροί στην πρώτη περίοδο, όπου πέτυχαν 41 πόντους (!), με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν απίστευτο δεύτερο δεκάλεπτο (35-9) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +10. Νέο ξέσπασμα της βασίλισσας στο τρίτο δεκάλεπτο (11-29) για να πάρει εκ νέου τα ηνία του αγώνα και να φτάσει τελικά στην νίκη.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Μαδριλένοι έχοντας φοβερά ποσοστά πίσω από τα 6,75 καταφέρνοντας να πάρουν διψήφια διαφορά με την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου έχοντας μάλιστα πετύχει ήδη 20 πόντους (10-20). Το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας του Πάμπλο Λάσο συνεχίστηκε με τον Ράντολφ να πετυχαίνει το δεύτερο του τρίποντο στέλνοντας την διαφορά στους 17 πόντους (12-29) τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο νατουραλιζέ Σλοβένος με το τέταρτο του εύστοχο δίποντο έστειλε την διαφορά στους 22 πόντους (19-41) με τους Γερμανούς να μειώνουν με τρίποντο του Χέρμανσον για το 25-41 του δεκαλέπτου.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην δεύτερη περίοδο με την Άλμπα να κάνει την αντεπίθεση της όντας αρκετά βελτιωμένη και στις δύο πλευρές του παρκέ, με κύρια επιθετική αιχμή τους Χέρμανσον και Έρικσον με τον τελευταίο να μειώνει στους τρεις (40-43) από την γραμμή των βολών. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ με τον Γκαρούμπα (42-47), με το come back των γηπεδούχων να ολοκληρώνεται με το δεύτερο καλάθι του Νόκο για το 48-47. Οι παίκτες του Ρενέσες είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να κλείσουν ιδανικά ένα φοβερό για αυτούς δεκάλεπτο (35-9) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων (60-50).

Οι Ισπανοί μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη και με τους Ράντολφ και Κάρολ να αποτελούν βασική επιθετική αιχμή κατάφεραν να μειώσουν σταδιακά την διαφορά και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Ράντολφ να πετυχαίνει το πέμπτο του τρίποντο (68-68). Την σκυτάλη πήραν Καμπάτσο και Κάρολ για να δώσουν αέρα 6 πόντων στην βασίλισσα (71-77) με τον Ταβάρες να διαμορφώνει το 71-79 της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να ανεβάσουν την διαφορά στους 15 πόντους με συνεχόμενους πόντους του Μίκι (79-94). Η Άλμπα αντέδρασε μειώνοντας στους 9 με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Μάτισεκ (87-96), και στους 8 λίγο αργότερα με περιφερειακό σουτ του Τίμαν (90-98).Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ για να έρθει η νίκη για την Ρεάλ με το τελικό 97-103.

Τα δεκάλεπτα: 25-41, 60-50, 71-79, 97-103

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Μέισον 7 (1), Σίβα 6 (2), Γκιφάι 7 (1), Έρικσον 12 (1), Μάτισεκ 6 (2), Χέρμανσον 10 (2), Γκιεντράιτις 17 (3), Τίμαν 10 (2), Κάβανο 9, Νόκο 9, Σίκμα 5 (8 ριμπάουντ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 27 (5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμπάσο 10 (2 τρίποντα, 19 ασίστ), Λαπροβίτολα, Ντεκ 5 (1), ΓΚαρούμπα 4, Κάρολ 27 (6/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Ταβάρες 3 (8 ριμπάουντ), Γιουλ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μίκι 9, Τόμπκινς, Τέλορ 13 (1).