Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Βιλερμπάν 79-65

Μπασκόνια – Βιλερμπάν 79-65

michael eric kirolbet baskonia vitoria gasteiz eb19

Την 8η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μπασκόνια επικρατώντας με 79-65 επί της Βιλερμπάν στην Βιτόρια. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος, ωστόσο ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για να φτάσουν στην νίκη. Πλέον οι δύο ομάδες μοιράζονται το ίδιο ρεκόρ (9-15) στην διοργάνωση.

Ισορροπημένου ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 4 πόντων (6-2) για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με τους Πέιν και Τζεκίρι (6-6). Οι Ισπανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στην συνέχεια και κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 8-0 με τον Έρικ για το 14-6. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά με τον Σενγκέλια (20-10) για να μειώσει ο Πέιν με το πρώτο του τρίποντο στο 20-13 του δεκαλέπτου.

Η γαλλική ομάδα έβγαλε αντίδραση στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο του Μαλεντόν (24-24) έχοντας επιμέρους σκορ 4-11 στο πρώτο πεντάλεπτο του δεκαλέπτου. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην συνέχεια με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και τους Ισπανούς να παίρνουν προβάδισμα 4 πόντων με βολές του Ντράγκιτς (31-27). Ο Σλοβένος έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του από την γραμμή της φιλανθρωπίας (39-33) με τον Μαλεντόν να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους μειώνοντας στο 39-37 του ημιχρόνου.

Οι Γάλλοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπακό στο ξεκίνημα της επανάληψης (39-39), με τους γηπεδούχους να απαντούν με 5-0 σερί με τρίποντο του Σιλντς για το 44-39. Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση καταφέρνοντας να πάνε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τρίποντο του Κρίστον 4 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (58-46). Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (62-51).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 5 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με συνεχόμενους πόντους των Λάιτι και Πέιν (62-57), ωστόσο η Μπασκόνια αντέδρασε και έτρεξε σερί 13-0 με κύρια επιθετική αιχμή τους Τζένινγκς και Σιλντς πηγαίνοντας στο +18 (75-59). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης για να έρθει το τελικό 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-37, 62-51, 79-65

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Κρίστον 11 (1 τρίποντο, 11 ασίστ, 1 λάθος), Τζάνινγκ 10 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιόπ 5, Γκαρσία, Φαλ 4, Στάουσκας 2, Σενγκέλια 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντράγκιτς 12 (1), Σιλντς 12 (1) Πολονάρα, Έρικ 8.

Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τέιλορ 2, Τζεκίρι 6, Μαλεντόν 9 (1), Λόμαζ 6 (1), Γκαλιού, Ζαν Σαρλ 6 (1), Ντιό 3 (1), Μπακό 5, Λάιτι 6, Στρέιζελ 6 (1), Πέιν 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα).