Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Βαλένθια 81-86

Ζενίτ – Βαλένθια 81-86

vanja marinkovic valencia zenit

Ένα πολύ μεγάλο διπλό πανηγύρισε η Βαλένθια, καθώς κέρδισε στη Ρωσία τη Ζενίτ με 86-81. Οι νυχτερίδες ήταν καλύτερες κυρίως στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να πάρουν τη σημαντική νίκη. Μ΄αυτήν τους τη οι Ισπανοί έμειναν σε τροχιά πλέι οφ και συνεχίζουν να βρίσκονται στην όγδοη θέση της Ευρωλίγκα.

Η Βαλένθια ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 9-4. Η Ζενίτ ξύπνησε και με πρωταγωνιστή τον Ρένφρο (5 πόντοι) έφερε τούμπα το παιχνίδι με σερί 8-0 (12-9). Η ρωσική ομάδα προηγήθηκε και με πέντε πόντους (16-11), αλλά στο φινάλε της πρώτης περιόδου δέχθηκε σερί 9-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 20-16.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να κρατήσει τη διαφορά που έχτιζε (25-27). Ο Μότουμ ήταν πολύ καλός στο δεύτερο δεκάλεπτο (σημείωσε 7 πόντους) και και οδηγούσε τους φιλοξενουμένους επιθετικά (34-40). Η Βαλένθια κράτησε τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά να είναι στους τέσσερις πόντους (42-46).

Η Βαλένθια συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, αλλά η Ζενίτ δεν παρατούσε το ματς (51-56). Η ρωσική ομάδα, όμως, έχασε τη συγκέντρωση της στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και το πλήρωσε. Οι νυχτερίδες με τον εξαιρετικό Μότουμ έτρεξε σερί 7-0 και έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (51-63).

Zενίτ δεν τα παράτησε και επέστρεψε ξανά στο ματς. Η ρωσική ομάδα ήταν εξαιρετική στην τέταρτη περίοδο και μείωσε στους 3 πόντους (71-74). Το ντέρμπι συνεχίστηκε, αλλά η Βαλένθια δεν έχανε το προβάδισμα της (76-79). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και τελικά οι “νυχτερίδες” πήραν τη νίκη με 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 42-46, 51-63, 81-86
Ζενίτ (Πλάθα): Άιβερσον 8, Αλμπισί 18 (4), Χόλινς 3 (1), Ρένφρο 5, Τρούσκιν 9 (1), Βορόνοφ 10 (2), Ζούμπκοφ 13, Αμπρομάιτις 2, Πονίτκα 5 (1), Αγιόν 4
Βαλένθια (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς 14 (2), Λόιντ 9 (1), ΕνΝτούρ 11 (1), Αμπάλντε 9 (1), Λαμπεϊρί, Βαν Ρόσομ 9 (8 ριμπ.), Μότουμ 12 (1), Βίβες 4, Σαν Εμετέριο 7 (1), Ντόρνεκαμπ 11 (3)

Ναν: «Yπήρξαν κάποια αμφισβητούμενα σφυρίγματα»

Στα αμφισβητούμενα σφυρίγματα στάθηκε ο Κέντρικ Ναν. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μακάμπ…