Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Μπασκόνια 72-66

Ζενίτ – Μπασκόνια 72-66

Ζενίτ

Σ΄ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Ζενίτ κατάφερε να κερδίσει την Μπασκόνια με 72-66 για την Ευρωλίγκα. Ο Ματέους Πονίτκα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, καθώς στο τέλος πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι και έδωσε την ασίστ στον Αμπρομάιτις, ο οποίος έβαλε μπροστά την ομάδα του, με τους Ρώσους να κρατούν τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Η Ζενίτ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-2. Οι Ρώσοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κράταγαν σε απόσταση τους φιλοξενουμένους (17-9). Σ΄εκείνο το σημείο η Μπασκόνια έδειξε σημάδια ζωής και με σερί 5-0 έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους (17-14). Οι γηπεδούχοι, όμως, άντεξαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-16.

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με συνεχόμενα καλάθια του Αγιόν έφτασε σε διψήφια επίπεδα (28-16). Ο Πονίτκα ήταν σε εξαιρετική κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε τους 10 πόντους και κράταγε τη μεγάλη διαφορά για την ομάδα του (36-26) και η Ζενίτ κράτησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τα ηνία του σκορ (39-31).

Στο δεύτερο μέρος η Ζενίτ είχε αυτοκτονικές τάσεις και ύστερα από ένα κακό 15λεπτο βρέθηκε να χάνει με 63-61. Σ΄αυτό το σημείο μίλησε ο Ματέους Πονίτκα, ο οποίος είχε καθοριστική παρουσία και χάρισε τελικά τη νίκη στη Ζενίτ με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 39-31, 53-49, 72-66
Ζενίτ (Πλάθα): Άιβερσον 10 (8 ριμπ.), Αλμπισί 5 (1), Χόλινς 2, Τόμας 19, Ρένφρο 6 (10 ασ.), Πουσκόφ, Τρούσκιν, Βορόνοφ 3, Ζούμπκοφ 3, Αμπρομάιτις 5, Πονίτκα 14 (6 ριμπ., 4 ασ.), Αγιόν 5
Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χένρι 13 (2), Τζάνινγκ 9 (2), Ντιόπ 4, Γκαρσία, Φολ 2, Στάουσκας 15 (3), Σενγκέλια 13, Σιλντς 6, Πολονάρα, Έρικ

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…