Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Μόνος πρώτος στην κορυφή του Βόρειου Ομίλου της Β΄Εθνικής Κατηγορίας έμεινε ο ΠΑΣ Γιάννινα. Οι Γιαννιώτες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στη Λαμία και κέρδισαν εύκολα τον Έσπερο με 76-56. Η Δόξα Λευκάδα συνεχίζει το κυνήγι τους, καθώς πανηγύρισαν ακόμη μία νίκη κόντρα στον Πολύγυρο (74-62) και παρέμεινε στη δεύτερη θέση.

Εύκολο έργο είχε η Καβάλα στην έδρας της κόντρα στο Στρατώνι, καθώς νίκησε εύκολα με 75-56. Μεγάλο διπλό στην έδρα της Ευκαρπία πανηγύρισε ο Ερμής Λαγκαδά, που πήρε τη νίκη με 75-64. Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους και τα Φάρσαλα, που κέρδισαν με 86-73 τη ΧΑΝΘ.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισαν οι Μαχητές Πειραματικού Πεύκων, καθώς διέλυσαν τη Κομοτηνή με 73-46. Πάρτι έκανε η Γέφυρα κόντρα στον ΚΑΟ Χαλκιδικής, καθώς νίκησε με 50 πόντους διαφορά τον ΚΑΟΧ (91-41). Τέλος, ο Πρωτέας Γρεβενών επικράτησε του Αίαντα Ευόσμου με 68-59.

Τα αποτελέσματα :

Γέφυρα-ΚΑΟ Χαλκιδικής 91-41
Ευκαρπία-Ερμής Λαγκαδά 64-75
Φάρσαλα-ΧΑΝΘ 86-73
Κομοτηνή-Μαχητές Πευκών 46-73
Καβάλα-Στρατώνι 75-56
Έσπερος Λαμίας-ΠΑΣ Γιάννινα 56-76
Δόξα Λευκάδας-Πολύγυρος 74-62
Πρωτέας Γρεβενών-Αίας Ευόσμου 68-59

Τα φύλλα αγώνα :

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 64-75
Τα δεκάλεπτα : 15-23, 34-42, 59-53, 64-75
Διαιτητές: Θεοδώρου – Τσιρτσιμαλης – Αγραφιώτης Τζ.
ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Τουλούπης 7(1), Κιούρκας 3(1), Χατζημιχάλης 5, Ουλουσίδης 3, Απιδόπουλος, Πλεξίδας 16(4), Χατζίδης 7(1), Γκαβέζος 13(1), Κοσμίδης, Βαρίτης 7(2), Πρεδάρης 3(1), Χαρτόπουλος
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου, Αποστολίδης, Μάρουσιτς 17(3), Ελευθεριάδης 8(2), Πλιούκας 20(5), Σιώπης 11(3), Παρίτσης 4, Αβοκάτος, Χριστοδούλου 9, Ιατρίδης

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ -ΚΑΟΧ 91-41
Τα δεκάλεπτα : 24-10 22-16 26-13 91-41
Διαιτητές :Μπακάλης-Ντούρας-Λάλλα
ΚΣ Γέφυρας (Καραπιπερίδης) : Μπέγος 5, Ματενίδης 3(1), Μάρτζος 16(4), Αποστολίδης 3 ,Τζουβάρας, 12, Κιουρτζίδης 2, Ονασόγλου 15(3), Τσακαλέρης 9(1), Κοτσάνος 8, Παπαδόπουλος 11(3), Κολοκοτρώνης 7(1).
ΚΑΟ Χαλκιδκής (Παναγιωτόπουλος) : Σερέτης, Σμυρλής 4, Κ.ΦιλοξενΊδης, Ι.Φιλοξενίδης 13(2), Τύπος 3, Χαρταβέλας 6, Τσίνας, Λάσκαρης, Ζαχαρής 8(2), Γεωργίου 7.Σακοράφας.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 56-76
Τα δεκάλεπτα :13-25, 31-39, 44-61, 56-76
Διαιτητές :Σταματόπουλος-Ξέρας-Δολγύρας
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης) : Γκόντγουιν 3 (1), Μούτσα 9, Στογιάνοβιτς 6 (1), Ρουμελιώτης 11 (2), Παπανικολάου 2, Φύκας 2, Τσιμίδης 2, Δαχρετζής 1, Γκιρίτσης 11 (1), Σεριανάι 3 (1), Μαντζούκας 6 (2), Μπακόλιας.
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος) : Κάννης 2, Πρέντζας, Ντόβας 9 (2), Μαυρογιάννης 15 (2), Ναούμης 15 (2), Μάντζιος 8, Πάτρας 19 (1), Κωστούλας 8, Αποστολίδης, Γιωτάκης, Τσίρμπας.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 74-62
Τα δεκάλεπτα: 9-10, 33-19, 51-39, 74-62
Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου-Λυγούρας
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης) : Βακουφτσής 4, Αργυρός 12(4), Τσιαβές 17(2), Βαγενάς 16(3), Χρύσης 10), Αναγνωστόπουλος Γ. 7, Βλαχάκης, Βάνης 1, Σταματέλος 4, Μακρόπουλος 3(1), Αναγνωστόπουλος Χ.
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης, Πιπιλιάρης 18, Ντισλής 15(2), Δεληγκάρης, Βλάχος 2, Παπαθανασίου 7(2), Νούκαρης 7(1), Αμούτζιας 3(1), Αλεξιάδης 10(1), Στόικος.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ 46-73
Τα δεκάλεπτα :12-20, 28-33, 37-52, 46-73
Διαιτητές :Ευφραιμίδης Στ.-Παπαγερίδης-Παπαγεωργίου
Κομοτηνή (Λεμονίδης) : Καρκατσέλης, Λεπτοκαρίδης 8(1), Μαστροδημήτρης, Παλάσκας 4, Λεχούδης 4, Κουτσοβασίλης 3, Μαγουλάς 3, Παπανδρεόπουλος, Ναλμπάντης 2, Σπένζος 12, Χαλίλ 6, Σταυριανόπουλος 4(1)
Μαχητές Πευκών (Χατζηκυριακίδης) : Σιπιτάνος 7, Χατζηκυριακίδης 16(5), Γεωργίου 11(1), Κουντουράτζογλου 6, Μαυρίδης 7, Ζιάκας 9(3), Κλωνάρας 5, Σικαλίδης, Βαιντερλής 2, Μητσάκης 10(2), Λαζάρου, Σπρίτζιος

ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ – ΧΑΝΘ 86-73
Τα δεκάλεπτα :20-25, 47-49, 66-57, 86-73
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης
Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασάρης): Στάνκοβιτς, Kαλτσούνας 6(2), Βασιλείου, Παπαχρήστος 14(1), Τσούμας 11(1), Βρέττας 17(2), Πεταλωτής 6, Μουλάς 3, Δέσπος 23, Τσούκας 6(1).
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Βαζούκης 3(1), Στεφανίδης 24(4), Απαζίδης 19(1), Θεοδωρίδης 5(1), Μπαλάσκας 2, Κωνσταντίνου, Κουτουξίδης 6, Μαργαριτόπουλος, Καραγεωργίου 11, Τσιριλάκης, Λογοθέτης 3.

ΚΑΒΑΛΑ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 75-56
Τα δεκάλεπτα: 23-13, 38-24, 50-33, 75-56
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Κοϊμτζόγλου-Βασιλόπουλος
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 12(2), Παντόπουλος 6, Λαμπρόπουλος 12 (2), Σαββίδης 2, Ζώτος 4, Αθανασιάδης, Αμπαράς 7, Πιεβάλιτσα 10(2), Φλιάτης 8, Ντάλος 4, Αδαμόπουλος, Τεπετίδης 10(2).
Στρατώνι (Μύθου) : Ψευτογκάς 6(2) , Κατανός 3, Χαλάτσης 2, Κυριλής 7, Καραδήμας 3, Φωτόγλου 9(2), Σαμαράς 9(2), Ιατρίδης 2, Κασούρας 1, Δασκαλόπουλος 14

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 68-59
Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-28, 51-41, 68-59
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Εκίζογλου-Χατζηχαρίσης
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Σισμάνης 4, Μαλούτας 11(3), Μιχαηλίδης 3(1), Μπέσσας 6, Τακίδης 8, Μαλιούρας 4, Μακρής 16(2), Πεχλιβανίδης 2, Κλωναράς 7, Πελίγγος 7(1)
Αίας Ευόσμου (Ποργιόπουλος): Μπρουκς 3(1), Λαζαρίδης 4(1), Περιστεράκης, Πετανίδης 5(1), Ζώτος 20(3), Σεκαδάκης, Καπινιάρης 11, Πουλιανίτης 11(2), Κατσαούνης, Στόλης 2, Νησιώτης 3.

Η Βαθμολογία (σε 15 αγώνες)

1.ΠΑΣ Γιάννινα (14-1) 29
2.Δόξα Λευκάδας (12-3) 27
—————————————
3.ΕΚ Καβάλας (11-4) 26
4.Ερμής Λαγκαδά (10-5) 25
5.ΓΣ Φαρσάλων (9-6) 24
6.ΠΣ Ευκαρπίας (9-6) 24
7.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (8-7) 23
8.ΚΣ Γέφυρας (8-7) 23
9.Πρωτέας Γρεβενών (6-9) 21 (+4)
10.ΑΟ Πολυγύρου (6-9) 21 (-1)
11.ΓΑΣ Κομοτηνής (6-9) 21 (-3)
12.ΧΑΝΘ (5-10) 20
—————————————
13.Αίας Ευόσμου (5-10) 20
14.Στρατώνι (5-10) 20
15.Εσπερος Λαμίας (5-10) 20
16.ΚΑΟ Χαλκιδικής (1-14) 15

Η επόμενη αγωνιστική (16η, 26/1):

Φάρσαλα – Ευκαρπία
ΓΑΣ Κομοτηνή – Ερμής Λαγκαδά
Καβάλα – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Έσπερος Λαμίας – Στρατώνι
Γέφυρα – ΠΑΣ Γιάννινα
Δόξα Λευκάδας – Πευκοχώρι
Πρωτέας Γρεβενών – Πολύγυρος
ΧΑΝΘ – Αίας Ευόσμου

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Δεν γυρίζει ο Άνταμς, κινείται νομικά η πλευρά του ΠΑΟΚ

Mπορεί την περασμένη εβδομάδα από τους κόλπους του ΠΑΟΚ να “έβγαινε” ότι ο Άντ…