Κεντρική Β' Εθνική Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Β΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βόρειου ομίλου

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Βόρειου Ομίλου της Β΄Εθνικής Κατηγορίας παρέμεινε γι ακόμη μία αγωνιστική ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 66-60 της Κομοτηνής. Ο ΠΑΣ ήταν η μοναδική ομάδα που κατάφερε να πανηγυρίσει διπλό την 13η αγωνιστική.

Στη δεύτερη θέση συνεχίζουν να βρίσκονται Καβάλα και Δόξα Λευκάδας. Η Καβάλα υποδέχθηκε τη ΧΑΝΘ και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 72-63, ενώ η Καβάλα είχε πιο εύκολο έργο κόντρα στον ΚΑΟ Χαλκιδικής και πήρε τη νίκη με 83-62.

Νικηφόρα μπήκε στο 2020 και η Ευκαρπία, η οποία διέλυσε εντός έδρας το Στρατώνι με 94-72. Εύκολο έργο είχε και ο Ερμής Λαγκάδα, που νίκη με 79-57 τους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων. Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τα Φάρσαλα, που κέρδισαν τον Πρωτέα Γρεβενών με 80-72.

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε ο Έσπερος Λαμίας, ο οποίος κέρδισε εντός έδρας τον Πολύγυρο με 79-74. Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Γέφυρα στο παιχνίδι με τον Αίαντα Ευόσμου και πήρε τη νίκη με 78-60.

Αναλυτικά:

Ευκαρπία-Στρατώνι 94-72
Ερμής Λαγκαδά-Μαχητές Πευκών 79-57
Φάρσαλα-Πρωτέας Γρεβενών 80-72
Κομοτηνή-ΠΑΣ Γιάννινα 60-66
Καβάλα-ΚΑΟ Χαλκιδικής 83-62
Έσπερος Λαμίας-Πολύγυρος 79-74
Γέφυρα-Αίας Ευόσμου 78-60
Δόξα Λευκάδας-ΧΑΝΘ 72-63

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ 79-57
Τα δεκάλεπτα : 21-19, 44-34, 59-46, 79-57
Διαιτητές : Λόρτος-Αφραφιώτης Ιωάν.-ΚοΪμτζόγλου
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης) : Μήνου 17(4), Μάρουσιτς 25(3), Ελευθεριάδης 2, Πλιούκας 11(2), Σιώπης 12(3), Παρίτσης, Αβοκάτος, Μπακάλης 4, Θεοδωρίδης 3, Χριστοδούλου 5, Χριστίδης,
Μαχητές Πευκών (Χατζηκυριακίδης) : Σιπιτάνος 8, Χατζηκυριακίδης 13(1), Ριζόπουλος, Κουντουρατζογλου 10, Μαυρίδης 13(1), Κλωνάρας 3, Βαιντερλής, Μητσάκης 10(1), Λαζάρου, Αλεξίου

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 79-74
Τα δεκάλεπτα : 31-12,43-38,64-54,79-74
Διαιτητές :  Ξέρας-Μαραμής-Καρακώστας
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκόντγουιν 3(1), Μούτσα 12(1), Λάμπας, Στογιάνοβιτς 16(2), Ρουμελιώτης 19(4), Παπανικολάου 2 , Φυκας 3(1), Τσιμίδης 24, Δαχρετζης, Γκιρίτσης , Σεριανάι, Μαντζούκας
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 4, Πιπιλιάρης 14 , Ντισλής, Δεληγκάρης, Βλάχος 14(3) , Παπαθανασίου 8, Νικολόπουλος 3(1), Νούκαρης , Αμούτζιας 9(1), Γραβάνης 7 , Αλεξιάδης 15(2).

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 78-60
Τα δεκάλεπτα : 19-10, 40-24, 60-40, 78-60
Διαιτητές : Θεοδώρου-Τσιρτσιμάλης-Δέλλας
Γέφυρα (Καραπιπερίδης) : Μπεγος 3(1), Ματενιδης 6, Μάρτζος 6(1), Αποστολίδης 13(1), Τζουβαρας 7(1), Κιουρτζιδης, Ονασογλου 7, Τσακαλερης 16, Κοτσανος 13, Παπαδόπουλος 3(1), Κολοκοτρώνης 3(1)
Αίας Εύοσμου (Γυμνόπουλος-Κόρκας) : Μπρουκς 3(1), Λαζαρίδης 10(2), Πετανίδης 5(1), Πουλιανίτης 2, Ζώτος 19(2), Σεκαδάκης, Στόλης, Καπινιάρης 22(2), Παπαπασχάλης, Κατσαούνης, Περιστεράκης.

ΕΥΚΑΡΠΙΑ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ  94-72
Τα δεκάλεπτα: 30-24, 47-47, 73-65, 94-72
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Μελανίδης Μ.-Χατζημπαλίδης
Ευκαρπία (Νίκου): Τουλούπης 2, Κιούρκας 2, Κοσμίδης, Χ”Μιχαηλίδης 1, Χολέβας 19(2), Απιδόπουλος 7(1), Πλεξίδας 19(3), Χατζίδης 6, Γκαβέζος 13(1), Βαρίτης 14(4), Πρεδάρης 6(2), Τ 5(1).
Στρατωνι (Μύθου): Ψευτογκάς 2, Χαλάτσης 25(3), Μπαρζού, Κυριλής 2, Φώτογλου 5(1), Σαμαράς 4(1), Ιατρίδης 2, Κάσουρας, Δασκαλόπουλος 19(1), Θυμνιός 10.

ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 60-66
Τα δεκάλεπτα: 20-16, 30-31, 41-43, 60-66
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Γρ.
ΓΑΣ Κομοτηνής (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Λεπτοκαρίδης 8, Λεχούδης 14(2), Κουτσοβασίλης 6(2), Σπέντζος 11, Χαληλ 16, Τσιρόζης, Σταυριανόπουλος , Κάλτσος , Γκιουζελίδης , Μαγουλάς 5(1).
ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Μαυρογιάννης 1, Ντόβας 14(4), Καραγκιολίδης , Ναούμης 11(1), Μάντζιος , Πάτρας 14(2), Κωστούλας 6(2), Μανάκας 20, Γιωτάκης.

ΚΑΒΑΛΑ – ΚΑΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 83-62
Δεκάλεπτα: 19-19, 45-32, 68-43, 83-62
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Φουντζήλας-Κουκουλεκίδης
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης, Παντόπουλος, Τεπετίδης  4, Λαμπρόπουλος 22(2), Σαββίδης 5(1), Ζώτος 7, Αθανασιάδης 14(3), Αμπαράς, Πιεβάλιτσα 3, Φλιάτης 10, Αδαμόπουλος 18
ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος): Σμύρλης Γ. 11(2), Φιλοξενίδης Κ. 14(1), Φιλοξενίδης Ι. 11, Τύπος 2, Κωνσταντινίδης 2, Βρασταμίνος 2, Γεωργίου 9, Βλαγκόγιας 11, Λάσκαρης.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΧΑΝΘ 72-63
Δεκάλεπτα: 22-14, 41-28, 57-31, 72-63
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Φακίτσας-Κοντογιάννης
Δόξα Λεύκαδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 4, Αργυρός 11(3), Φέτσης, Τσιαβές 9, Βαγενάς 2, Σταματέλος 6(1), Χρύσης 15, Αναγνωστόπουλος Γ. 13(3), Βλαχάκης, Βάνης 6, Αναγνωστόπουλος Χ. 6(2).
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Βαζούκης 9(1), Στεφανίδης 17(2), Απαζίδης 3(1), Θεοδωρίδης 7(1), Μπαλάσκας 5(1), Καραγεωργίου 8, Κωνσταντίνου, Κοτουξίδης, Τσιριλάκης 4, Λογοθέτης 2, Μαργαριτόπουλος 3, Μερμήγκης 5.

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 80-72
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-31, 62-54, 80-72
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Γραικός-Αναστασιάδης
ΓΣ Φαρσάλων (Γιάσαρης): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 19(2), Τσούμας 6(2), Βρέττας 17(4), Πεταλωτής 15(1), Μουλάς 6, Δέσπος 8, Τσούκας 9(1).
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζιουβάρας, Σισμάνης 7(1), Μαλούτας 14(2), Μιχαηλίδης 5(1), Βλάχος 6, Μπέζας 2, Μπεχλιβανίδης 7(1), Τακίδης 11(1), Πελίγκος 4, Μαλιούρας 4, Μακρής 12(2).

Η Βαθμολογία (σε 13 αγώνες)

1.ΠΑΣ Γιάννινα (12-1) 25
2.Δόξα Λευκάδας (10-3) 23
—————————————
3.ΕΚ Καβάλας (10-3) 23
4.ΠΣ Ευκαρπίας (9-4) 22
5.Ερμής Λαγκαδά (8-5) 21
6.ΓΣ Φαρσάλων (8-5) 21
7.ΑΟ Πολυγύρου (6-7) 19
8.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (6-7) 19
9.ΚΣ Γέφυρας (6-7) 19
10.Αίας Ευόσμου (5-8) 16
11.Στρατώνι (5-8) 16
12.Εσπερος Λαμίας (5-8) 16
—————————————
13.Πρωτέας Γρεβενών (5-8) 16
14.ΓΑΣ Κομοτηνή (5-8) 16
15.ΧΑΝΘ (4-9) 17
16.ΚΑΟ Χαλκιδικής* (0-1) 11

*Έχει -2 βαθμούς από το περσινό πρωτάθλημα

Επόμενη αγωνιστική (14η, 12/01):

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Ευκαρπία
Ερμής Λαγκαδά – Φάρσαλα
Στρατώνι – ΓΑΣ Κομοτηνή
ΠΑΣ Γιάννινα – Καβάλα
Πευκοχώρι – Εσπερος Λαμίας
Πολύγυρος – Γέφυρα
Αίαντας Ευόσμου – Δόξα Λευκάδας
ΧΑΝΘ – Πρωτέας Γρεβενών

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Επιτροπή και στον ΕΣΑΚΕ για τους φακέλους των ομάδων!

Τα μέλη του Δ.Σ. του ΕΣΑΚΕ παίρνουν μέρος σε μία κρίσιμη συνεδρίαση, όσον αφορά το μέλλον …