Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ρεάλ Μαδρίτης 60-55

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ρεάλ Μαδρίτης 60-55

mike james cska moscow eb19

Τέλος στο σερί 13ων νικών της Ρεάλ Μαδρίτης στην Ευρωλίγκα μπήκε στην Μόσχα, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει την νίκη με σκορ 60-55. Με αυτήν τη νίκη η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-6 με την βασίλισσα να υποχωρεί στο 15-4.

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι και με ένα επιμέρους 8-2 πήραν προβάδισμα 6 πόντων στο 4’. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 4 πόντους με το πρώτο τρίποντο του Τζέιμς (14-18) με τους μαρδιλένους να πηγαίνουν με προβάδισμα 7 πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου (14-21).

Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα στην αρχή της δεύτερης περιόδου με την βασίλισσα να φτάνει την διαφορά σε διψήφια τιμή (16-26) με τρίποντο του Ρέγιες στο 24’. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στην συνέχεια του αγώνα με τις δύο ομάδες να σκοράρουν δύσκολα και την ΤΣΣΚΑ να μειώνει στους 7 με βολές του Χίλιαρντ για το 26-33 του ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν καλό για τους Ρώσους οι οποίοι με ένα σερί 8-0 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (34-33). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ τον Γιούλ να δίνει προβάδισμα στους Ισπανούς (40-43) δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τον Χίλιαρντ να βομβαρδίζει με την σειρά του κάνοντας το 43-43.

Το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά με 3 με καλάθι του Τζέιμς 3’30’’ πριν το φινάλε (55-52). Οι μαδριλένοι μείωσαν με τον Ντεκ (55-54) με τον Νταρούν Χίλιαρντ να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο δίνοντας αέρα 4 πόντων στην ΤΣΣΚΑ (58-54). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 60-55.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 26-33, 43-43, 60-55

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 2 (6 ριμπάουντ), Τζέιμς 19 (4/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/5 βολές), Ούχοφ, Αντόνοφ, Φόγκτμαν, Βοροντσέβιτς, Σαντ-Ρος 4, Κουφός 4 (2/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 24 (2), Κουρμπάνοφ 4 (10 ριμπάουντ), Χάινς 10 (6 ριμπάουντ), Μπέικερ

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 3 (1/6 σουτ), Καμπάσο 11 (3/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαπροβίτολα 8 (1), Ρέγιες 3 (1), Ντεκ 4, Κάρολ 2, Ταβάρες 2 (9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ (0/4 σουτ), Μίκι 5 (1), Τόμπκινς 14 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1)