Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Ζαλγκίρις Κάουνας 88-82

Ρεάλ Μαδρίτης – Ζαλγκίρις Κάουνας 88-82

jordan mickey real madrid eb19

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 88-82. Η “Βασίλισσα” δυσκολεύτηκε κόντρα στους Λιθουανούς, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και κατάφερε γρήγορα να προηγηθεί με 6 πόντους (2-8). Η Ρεάλ απάντησε άμεσα και με δικό της σερί 8-0 έφερε τούμπα το παιχνίδι (10-8). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ (17-16) με τους Μίκι και Ουόκαπ να είναι πρωταγωνιστές (είχαν από 7 πόντους). Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι και η περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (20-18).

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν πάρα πολύ εύστοχη στον αγώνα και με 6/8 τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (35-25). Η ισπανική ομάδα δεν σταμάταγε να βομβαρδίζει και με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 38-27. Ο Λεκαβίτσιους ήταν σε μεγάλη μέρα, καθώς είχε 18 πόντους με 5/5 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Ο πρώην  παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν ο κορυφαίος της Ζαλγκίρις και κράταγε ζωντανή την ομάδα του στο παιχνίδι (47-41).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, αλλά η Ρεάλ με πρωταγωνιστή τον Φακούντο Καμπάτσο κράτησε το προβάδισμα της στο ματς (60-51). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους, δίχως όμως να μπορούν να ξεφύγουν (68-59). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα παρέμεινε ίδια, με την ομάδα του Λάσο να παίρνει τελικά τη νίκη με 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 47-41, 68-59, 88-82
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 8 (1), Φερνάντεθ 17 (5), Καμπάτσο 12 (8 ασ.), Λαπροβίτολα 2, Γκαρούμπα, Κάρολ, Ταβάρες 10, Μίκι 13 (1), Τόμπκινς 20 (4), Τέιλορ 5, Μεϊρί
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτισους): Ουόλκαπ 19 (3), Ρίβερς 12 (2), Λεκαβίτσιους 21 (3), Χέιζ 6 (2), Γιανκούνας 3 (1), Μιλάκνις 7 (1), ΛεΝτέι, Λαντέιλ 11, Ουλανόβας 3 (1)

Αφεντικό και στο L.A οι Νάγκετς, έτοιμοι για δεύτερη σερί «σκούπα»

Οι Νάγκετς κοντά στο να… καθαρίσουν τη σειρά με τους Λέικερς. Οι Νάγκετς ήταν κυρίαρ…