Κεντρική Basket League Προμηθέας Πατρών Προμηθέας Πάτρας – Όλντενμπουργκ 81-70

Προμηθέας Πάτρας – Όλντενμπουργκ 81-70

promitheas lavrio

Την πρώτη του νίκη στη φάση των 16 του Eurocup πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας, καθώς επικράτησε με 81-70 της Όλντεμπουργκ. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, είχε τον έλεγχο στο ματς και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος για τους Πατρινούς ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος έκανε “πάρτι” κάτω από τη ρακέτα.

Ο Προμηθέας δεν μπήκε καλά στο ματς και βρέθηκε να χάνει με 6-0. Η ομάδα της Πάτρας στη συνέχεια ξύπνησε και με πρωταγωνιστή τον Μπαμπ πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (11-10). Ο Αμερικανός συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση, έφτασε τους 8 πόντους και οδηγούσε επιθετικά τους γηπεδούχους (19-16). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-20.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, έφτασε και αυτός τους 8 πόντους και έκανε το 30-23. Ο Προμηθέας κράταγε τα ηνία του σκορ, αλλά η Όλντεμπουργκ δεν τα παρατούσε και έμενε κοντά στο σκορ (38-33). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα της Πάτρας να είναι μπροστά στο σκορ με 42-38 έχοντας κορυφαίο τον Μπαμπ, που είχε 14 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Ο Χολ και ο Μαυροκεφαλίδης συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα και ο Προμηθέας δεν δυσκολευόταν να κρατήσει το προβάδισμα του (58-50). O Έλληνας καλαθοσφαιριστής είχε μεγάλα κέφια κόντρα στην Όλντεμπουργκ και με συνολικά 17 πόντους έκανε ότι ήθελε στο παιχνίδι (64-51). Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μπαμπ, που ήταν και αυτός σε μεγάλο βράδυ (68-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Ο Προμηθέας συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-38, 68-53, 81-70
Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 10 (2), Μπαμπ 16 (3), Λίποβι 3, Καφέζας, Αγραβάνης 12 (7 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 19, Κασελάκης 2, Μάντζαρης 5 (1), Κατσίβελης 2, Έλις 12, Μαντζούκας, Μπαζίνας
Όλντενμπουργκ (Ντιτζέντσιτς): Μουρ, Χομπς 5 (1), Σιρς 6, Τάντα 5 (1), ΜακΚλάιν 2, Κέσεν 1, Αμέιζ 16 (4), Πόλντινγκ 5 (1), Μαχάλμπασιτς 18 (1), Σβέτελμ 8 (2), Λάρσον 4