Κεντρική Basket League Περιστέρι – Πανιώνιος 48-61

Περιστέρι – Πανιώνιος 48-61

2818696 1

Την 11η νίκη του στην φετινή basket league πήρε το Περιστέρι επικρατώντας με 61-48 επί του Πανιωνίου στο «Σοφία Μπεφόν» για την 16η  αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό με τους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου να χτίζουν μια διαφορά 12 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, την οποία κράτησαν μέχρι το φινάλε φτάνοντας στην νίκη.

Ισορροπημένο και ιδιαίτερα σκληρό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με τον Σάμιουελς να κάνει το 8-8 με βολές στο 5. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο όταν το Περιστέρι με δύο τρίποντα από Μπλέικ και Γκρέι πήρε προβάδισμα 6 πόντων (21-15) αναγκάζοντας στον Λίνο Γαβριήλ να καλέσει τάιμ άουτ. Μια βολή του Λαμπρόπουλου και ένα τρίποντο του Καμπερίδη διαμόρφωσαν το 19-21 του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν πολύ την άμυνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Κίνγκσλεϊ να πηγαίνει την διαφορά στο +9  με έμμεσο τρίποντο (19-28), για να απαντήσει ο Πανιώνιος με τους Βεργίνη και Σάμιουελς να μειώνουν σε 23-28 στο 15’. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν για να πάνε οι φιλοξενούμενοι στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 12 (23-35).

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες με τους κυανέρυθρους να έχουν 5 πόντους σε 4 λεπτά και τους φιλοξενούμενους να είναι χωρίς σκορ (28-35). Το πρώτο καλάθι του Περιστερίου στην επανάληψη ήρθε στο 25’ από τον Καράμπελα με τον Γκρέι να κάνει το 28-39 λίγο αργότερα με φλόουτερ.  Το επιθετικό πρόβλημα των δύο ομάδων συνεχίστηκε με το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 10-10 για το 33-45.

Η δυσκολία των δύο ομάδων στο σκοράρισμα συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να φτάνουν στην νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 48-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 23-35, 33-45, 48-61

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ένταση μεταξύ Αταμάν και Μπαρτζώκα

Ένταση προκλήθηκα μεταξύ Αταμάν και Μπαρτζώκα στο φινάλε του Παναθηναικός – Ολυμπιακ…