Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – Ιωνικός 110-80

ΠΑΟΚ – Ιωνικός 110-80

margaritis

Επιβλητική νίκη για τον ΠΑΟΚ που διέλυσε τον Ιωνικό με 110-80. Ο δικέφαλος του βορρά με όπλο τα πολύ καλά ποσοστά του πίσω από τα 6,75 πήγε με διαφορά 20 πόντων στην ανάπαυλα, μετατρέποντας το δεύτερο μέρος σε διαδικαστικού χαρακτήρα. Πλέον το ρεκόρ της ομάδας του Κώστα Χαραλαμπίδη βελτιώνεται σε 5-11 ενώ οι Νικαιώτες υποχωρούν στο 8-8.

Ο δικέφαλος του βορρά μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 10-4 στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Τσόχλα να έχει 6 πόντους, ενώ στην συνέχεια ανέβασε την διαφορά στους 9 με τρίποντο του Μπεστ (15-6). Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 27 πόντους για το 27-17.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο ανεβάζοντας σταδιακά την διαφορά με συνεχόμενα τρίποντα και τον Σόρτερ να κάνει το 48-27 στο 15’ με το 2ο δικό του. Η εντυπωσιακή επιθετική συγκομιδή του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος συνεχίστηκε φτάνοντας τους 59 πόντους έχοντας 10/16 τρίποντα για το 59-39 του ημιχρόνου.

Το επιθετικό κρεσέντο του δικέφαλου του βορρά συνεχίστηκε και στην επανάληψη ανεβάζοντας την διαφορά στους 30 πόντους με βολές του Σόρτερ στο 24’ (72-42). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να περιορίσουν τους παίκτες του ΠΑΟΚ που πήγε στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με προβάδισμα 37 πόντων. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 110-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80

paok 84

nikaia 3

Λαύριο – Απόλλων Πάτρας 82-75

Νίκησε το Λαύριο και έστειλε πιο κοντά στην Elite League τον Απόλλωνα Έπειτα από ένα παιχν…