Κεντρική Basket League Πανιώνιος – Κολοσσός Ρόδου 76-67

Πανιώνιος – Κολοσσός Ρόδου 76-67

samuels panionios kolossos rodou

Μία σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε στο “Σοφία Μπεφόν” του Κολοσσού Ρόδου με 76-67. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, με τους Νεοσμυρνιώτες να καταφέρνουν να πάρουν τη μεγάλη νίκη. Καθοριστική παρουσία είχε ο νεαρός Νίκος Καμαριανός, ο οποίος πέτυχε καθοριστικά καλάθια στην τελευταία περίοδο.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-0. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν άφηνε τον Κολοσσό να πλησιάσει στο σκορ (13-5). Οι Νησιώτες είχαν μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση τους, καθώς δυσκολευόντουσαν αρκετά να σκοράρουν και σημείωσαν μόλις 11 πόντους (17-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε και με ένα γρήγορο 7-2 η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πλησίασε στον έναν πόντο (19-18). Ο Πανιώνιος αντέδρασε άμεσα και απάντησε με ένα εκπληκτικό σερί 15-0 και ξέφυγε στο σκορ με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (34-18). Ο Κολοσσός Ρόδου το μόνο που κατάφερε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ήταν να ρίξει τη διαφορά στους 12 πόντους με καλάθι του Γκρίφιν (38-26).

Ο Κολοσσός Ρόδου στο δεύτερο ημίχρονο ήταν φανερά καλύτερος σε σχέση με το πρώτο. Οι Νησιώτες στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να μειώσει το ματς στους 4 πόντους (50-46) και κατάφερε στην τελευταία περίοδο να περάσει και μπροστά στο σκορ (57-58). Ο Πανιώνιος, όμως, δεν τα παράτησε και με επί μέρους σκορ 10-2 κατάφερε να πάρει αέρα 7 πόντων (67-60) 2′ πριν το τέλος του ματς.

Ο Μπρέιζελτον πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και μείωσε σε 67-63, αλλά ο Σάμιουελς με 2 βολές απάντησε άμεσα (69-63). Ο Μπρέιζελτον το είχε πάρει προσωπικά και με ακόμη ένα καλάθι μείωσε ξανά στους 4 (69-65). Ο Νίκος Καμαριανός ήταν φανταστικός στο ματς και με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έδωσε μεγάλη ανάσα στους γηπεδούχους (71-65). Ο Πανιώνιος τελικά άντεξε στην πίεση και πήρε τη νίκη με 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 38-26, 50-46, 76-67