Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Μπάγερν Μονάχου 98-83

Παναθηναϊκός – Μπάγερν Μονάχου 98-83

georgios papagiannis panathinaikos bayern

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Μπάγερν Μονάχου με 98-83.Η αναμέτρηση για τρία δεκάλεπτα ήταν ντέρμπι, αλλά στην τελευταία περίοδο άλλαξαν όλα. Οι πράσινοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με κορυφαίο παίκτη τον ΝτεΣόν Τόμας και καθοριστικό τον Παπαγιάννη κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Ντεμπούτο για Ράουτινς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν απίστευτος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστές τους Μήτογλου και Παπαγιάννη προηγήθηκε με 12-0! Οι πράσινοι συνέχισαν την απίστευτη τους εμφάνιση και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους (19-2). Η Μπάγερν έδειξε σημάδια ζωής και με ένα μικρό σερί 7-0 έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους (19-9). Η γερμανική ομάδα προσπάθησε να μειώσει ακόμη περισσότερο, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Ράις είχαν τις λύσεις και κράτησαν τη μεγάλη διαφορά τους (28-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε την ίδια εικόνα με το πρώτο. Η Μπάγερν ανέβασε την πίεση της στην άμυνα και κατάφερε να περιορίσει τους γηπεδούχους. Ο Λούσιτς έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό και με πέντε συνεχόμενους πόντους έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους (37-32) και ανάγκασε τον Ρικ Πιτίνο να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει λύση στο μαρκάρισμα του Μονρό. Ο παίκτης της Μπάγερν έκανε πάρτι, έφτασε τους 11 πόντους και έβαλε δύσκολα στο τριφύλλι (39-38). Ο Κόπονεν πήρε τη σκυτάλη από τον Αμερικανό σέντερ και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε τούμπα το ματς (51-53). Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να ισοφαρίσει πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με καλάθι ου Ουάιλι, που έφτασε γρήγορα τους 9 πόντους. Η δεύτερη περίοδο ήταν καταστροφική για το τριφύλλι, καθώς η άμυνα του δεν λειτούργησε και δέχθηκε 35 πόντους.

Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αντιδράσει ούτε στο δεύτερο μέρος. Οι “πράσινοι” είχαν τραγικά ποσοστά από τη γραμμή του τριπόντου, αλλά συνέχιζαν να σουτάρουν. Η Μπάγερν βλέποντας την αστοχία του τριφυλλιού έκλεισε τους διαδρόμους προς την ρακέτα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα εφτά πόντων (57-64). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά προσωρινά, αλλά ο Κόπονεν μ΄ακόμη ένα τρίποντο “σκότωσε” τους πράσινους (65-73). Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο, όμως, στα τελευταία λεπτά της περιόδου ήταν φανταστικοί και με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 έφεραν τούμπα το ματς (76-73).

Γιώργος Παπαγιάννης επέστρεψε στο παρκέ και αμέσως έκανε αισθητή την παρουσία του, καθώς με μία τάπα και ένα καλάθι έκανε το 79-77 για τον Παναθηναϊκό. Οι “πράσινοι” ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και δέχθηκαν μόλις δύο πόντους μετά από πέντε λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο (81-77). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση και με σερί 6-0 έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους ύστερα από αρκετή ώρα (87-77).

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Παναθηναϊκός πήρε μία πολύ σημαντική νίκη (98-83)

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 53-53, 76-73, 98-83
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 18 (9 ριμπ.), Ράις 12 (2), Παπαγιάννης 8 (5 ριμπ.), Ράουτινς, Παπαπέτρου 13 (9 ριμπ.), Βουγιούκας, Τζόνσον 5 (1), Φριντέτ 4, Καλάθης 11 (12 ασ.), Ουάιλι 11, Μήτογλου 11 (1), Μπέντιλ 5
Μπάγερν Μονάχου (Κόστιτς): Μπρέι 14 (4), Κινγκ, Κόπονεν 12 (4), Μονρό 17 (9 ριμπ.), Λούσιτς 4, Λο 5 (1), Ζίπσερ 10 (2), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 3 (1), Λεσόρτ 3, Ουέστις 11 (3), Ραντόσεβιτς 4

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…