Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Μπασκόνια 80-70

Ολυμπιακός – Μπασκόνια 80-70

nikola milutinov olympiacos baskonia

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε της Μπασκόνια με 80-70. Οι ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Φανταστικός ο Όγκουστιν Ρούμπιτ, ενώ σταθερή αξία γι ακόμη μία φορά ο Βασίλης Σπανούλης. Πολύ καλός στο ντεμπούτο του ο Οκτάβιους Έλις, αλλά και ο Χαραλαμπόπουλος που τραυματίστηκε.

Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και σημείωσε τους έξι πρώτους πόντους της ομάδας του (6-3). ι “ερυθρόλευκοι” ήταν πολύ καλοί στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με εξαιρετική άμυνα προηγήθηκαν με 10-5. Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε το πρώτο εύστοχο τρίποντο για την ομάδα του Πειραιά και έκανε το 13-8, αλλά ο Σενγκέλια απάντησε άμεσα και έριξε τη διαφορά στους τρεις πόντους (13-10).

Ο Γεωργιανός συνέχισε να είναι ασταμάτητος κοντά στο καλάθι και έριξε τη διαφορά στο -1, αλλά ο Βεζένκοφ με βολές έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (17-14). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε στη μάχη από νωρίς και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, ο οποίος έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του, καθώς μοίρασε την ασίστ στον Βασίλη Σπανούλη που με το δεύτερο του τρίποντο έκανε το 20-16. H Μπασκόνια βρήκε τις λύσεις και έκανε την ανατροπή (20-21), αλλά ο εκπληκτικός σ΄ακόμη ένα ματς Βεζένκοφ με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τους ερυθρολεύκους (25-21).

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πέτυχε το πρώτο του καλάθι στην Ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό, καθώς στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου σκόραρε για τρεις και έκανε το 28-24. Η Μπασκόνια ισορρόπησε το ματς και έφερε το ματς στα ίσια (30-30). Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν, όμως, σε μεγάλη μέρα και με το τρίτο του τρίποντο σε ισάριθμα σουτ έκανε το 35-30. Ο Οκτάβιους Έλις ήταν πολύ καλός στην πρώτη του εμφάνιση με τον Ολυμπιακό και βοήθησε σε άμυνα και επίθεση (38-35).

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε πράγματα και θαύματα κόντρα στην Μπασκόνια. Ο Σπανούλης μετά τη μαγική εμφάνιση κόντρα στη Ζενίτ και κόντρα στους Βάσκους ήταν φανταστικός και στο πρώτο ημίχρονο μέτρησε 4/4 τρίποντα. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ (43-37), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του εκτός του Πρίντεζη που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το τρίτο δεκάλεπτο. Οι “ερυθρόλευκοι” με επί μέρους σκορ 13-3 κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (50-40). Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ ήταν σε εξαιρετική ημέρα και με 13 πόντους έκανε σμπαράλια την άμυνα των Βάσκων (57-47). Η Μπασκόνια αντέδρασε και με μικρό σερί 4-0 έριξε τη διαφορά στους έξι (57-51). Ο Βασίλης Σπανούλης με 2 βολές διαμόρφωσε το 59-51, που ήταν σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Στάουσκας με τρίποντο μείωσε προσωρινά, αλλά ο Πολ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έκανε το 64-54. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος τραυματίστηκε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και αποχώρησε για το παρκέ. O Oλυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο στην τελευταία περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Ρούμπιτ προηγήθηκε με 69-55. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν άστοχοι στη συνέχεια και η Μπασκόνια κατάφερε να μειώσει στους 9 πόντους (71-62).

Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ, όμως, δήλωσε και πάλι παρών και με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 74-62 και κλείδωσε τη νίκη για τον Ολυμπιακό. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 43-37, 59-51, 80-70
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2, Μπόλντγουιν 2 (6 ασ.), Πολ 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Κόνιαρης, Σπανούλης 16 (4), Μιλουτίνοφ 10, Βεζένκοφ 9 (1), Παπανικολάου 5 (1), Ρούμπιτ 19 (7 ριμπ.), Έλις 11 (7 ριμπ.)
Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Κριστόν 3 (1), Τζάνινγκ 5 (1), Ντιόπ, Γκαρσία 5 (1), Φολ 2, Στάουσκας 14 (4), Σενγκέλια 14 (1), Σιλντς 14 (2), Πολονάρα 8 (2), Έρικ 5

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …