Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός – Μίσκολτς 84-73

Ολυμπιακός – Μίσκολτς 84-73

jacki gemelos olympiakos miskolc

Με μία εξαιρετική εμφάνιση ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την ήττα του στο πρώτο παιχνίδι, καθώς επικράτησε με 84-73 της Μίσκολτς και πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τους 16 του Eurocup. Κορυφαία για τους νικητές ήταν η Τζάκι Γέμελος, η οποία βομβάρδισε έξω από τη γραμμή του τριπόντου και έκανε σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα.

Τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 10-10. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα πέντε πόντων (17-12). Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 22-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι “ερυθρόλευκες” ήταν φανταστικές και κατάφεραν να χτίσουν διαφορά πάνω από 10 πόντους (42-30). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου μίλησε η Τζάκι Γέμελος. Η παίκτρια του Ολυμπιακού ήταν άποντη μέχρι το 17, αλλά σ΄εκείνο το σημείο σημείωσε 8 συνεχόμενους πόντους και εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 πόντους (48-31).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο να έχει τον πλήρη έλεγχο. Η ομάδα του Πειραιά διατήρησε τη μεγάλη της διαφορά, νίκησε με 84-73 και προκρίθηκε στους 16 του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 48-31, 68-43, 84-73
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Αυτζή 2, Γέμελος 19 (5), Λουκά, Σπυριδοπούλου 15 (2), Τόμας 21 (4), Γκρέιβς 19, Γιουρκένκοβα 1, Νικολοπούλου 4, Παυλοπούλου 3 (1), Σωτηρίου, Σταμάτη, Σταμολάμπρου
Μίσκολτς (Τσίκζας): Κανγιασί 3, Κατόνα 3 (1), Κις 4, Πουσζτάι 8 (2), Σουκς 8 (1), Γκορ 11 (11 ριμπ.), Μεντγκισί 2, Μόρισον 13 (7 ριμπ.), Σκόριτς, Κίμπρουγκ 15, Ζελ 6 (2)