Κεντρική Διεθνή Νίζνι-Περιστέρι 82-76

Νίζνι-Περιστέρι 82-76

fgfgfgfg 2

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε το Περιστέρι στην Ρωσία γνωρίζοντας την ήττα από την Νίζνι με σκορ 82-76 για την 11η αγωνιστική του BCL, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει την τρίτη θέση του ομίλου. Πλέον η ομάδα των δυτικών προαστίων υποχωρεί στο 6-5, ενώ από την άλλη οι Ρώσοι είναι στο 7-4.

Νωχελικό ήταν το ξεκίνημα του Περιστερίου στο παιχνίδι που έμεινε κοντά στο σκορ με 2 τρίποντα του Στίβεν Γκρέι που διαμόρφωσε το 8-6 μετά από περίπου 5 λεπτά αγώνα. Η κακή περιφερειακή άμυνα των παικτών του Νίκου Παπανικολόπουλου έδωσε ελεύθερα σουτ στην ρωσική ομάδα που με τρία τρίποντα έφερε την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 9 πόντων (21-12), 2 λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Η ελληνική ομάδα αντέδρασε στην συνέχεια με ένα 6-0 σερί μειώνοντας σε 21-18 με το σκορ περιόδου να είναι 23-18.

Η ρωσική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα και το δεύτερο δεκάλεπτο και έφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-20) στο 13’, ενώ λίγο αργότερα με δύο συνεχόμενα τρίποντα θα πάει στο +15 (36-21). Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου και κατάφεραν να μειώσουν με κύριους εκφραστές τους Βασιλόπουλο και Γκρέι στους 7 για το 45-38 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και πάλι οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα διψήφια διαφορά με λέει απ του Παρκς (53-43), με το Περιστέρι να μειώνει στους έξι με τον Μόουζες λίγο αργότερα (55-49). Στο δεύτερο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνα της και πήρε τα ηνία του σκορ με τον Κάζινς (55-56) τρέχοντας ένα σερί 8-0 με 2’30’’ για την λήξη του δεκαλέπτου, με το σκορ περιόδου να είναι 62-63.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και ενώ το μομέντουμ ήταν με το Περιστέρι και με ένα σερί 72-63 πήρε εκ νέου προβάδισμα 9 πόντων. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έδωσε τέλος στο σερί των Ρώσων με ένα μεγάλο τρίποντο μειώνοντας στους 6 (72-66). Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου μείωσαν στον πόντο με έμμεσο τρίποντο του Μόουζες 2’24” πριν το φινάλε, με τους γηπεδούχους να απαντούν άμεσα με τρίποντο του Μπράουν (77-73). Το παιχνίδι μπήκε στην διαδικασία των βολών με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στην νίκη με το 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-38, 62-63, 82-76

Νίζνι (Λούκιτς): Μπαμπούριν 6 (2), Μπράουν 17 (3/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζένκινς 19 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Κομόλοφ 9 (3/4 τρίποντα), Παρκς 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αντίποφ, Αστάπκοβιτς 6, Γκάνκεβιτς, Στρέμπκοφ 5, Γουίλις 10 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζμπάνοφ

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 2, Κάζινς 4, Χάτσερ 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μορέιρα 18 (7/9 δίποντα, 4/7 βολές), Μόουζες 10 (1), Μπλέικ, Γόντικας, Γκρέι 15 (4/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καράμπελας 2, Σαλούστρος, Σκορδίλης 1, Βασιλόπουλος 10 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Σπανούλης: «Τα παιχνίδια στο Final Four είναι διαφορετικά»

Στο δύσκολο παιχνίδι με την Τενερίφη αναφέρθηκε ο Βασίλης Σπανούλης. Ο Βασίλης Σπανούλης μ…