Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 76-74

Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 76-74

imagew

Τέλος στο σερί 5 νικών της Μπαρτσελόνα έβαλε η Μπασκόνια επικρατώντας με στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μέχρι και με 21 πόντους στην τρίτη περίοδο με τους Καταλανούς να επιστρέφουν στην τέταρτη περίοδο αλλά να μην καταφέρνουν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Πολύ καλά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προηγήθηκαν με 6 πόντους μετά από καλάθι του Σενγκέλια στο 5’ (12-6). Το προβάδισμα τους πήγε στους 9 πόντους με το πρώτο τρίποντο του Στάουσκας (18-9) με τους Ντιλέινι και Κούριτς να ευστοχούν αμφότεροι πίσω από τα 6,75 για το 21-15 του δεκαλέπτου.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο οι Βάσκοι και με 9 αναπάντητους πόντους ανέβασαν την διαφορά στους 15 πόντους για το 30-15. Οι Μπλαουγκράνα απάντησαν με συνεχόμενα καλάθια του Ντέιβις μειώνοντας στους 11 (30-19), όμως Σιλντς και Χένρι ήταν εύστοχοι πίσω από τα 6,75 για το 36 22 στο 15’. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με προβάδισμα 16 πόντων στα αποδυτήρια (47-31).

Στην αρχή της επανάληψης ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τον Χένρι με τρίποντο να πηγαίνει την διαφορά στους 21 πόντους για την ομάδα του (52-31). Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Μίροτιτς μείωσαν στους 12 (54-42) πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα σερί 5-0 για το 59-42. Οι Καταλανοί  στην συνέχεια με ένα επιμέρους 12-6 μάζεψαν την διαφορά στους 11 πόντους στο φινάλε του δεκαλέπτου (65-54).

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους μετά από τρίποντο του Χένρι, και με ένα σερί 11-0 μείωσαν στους 3 πόντους τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε (68-65).  Ο Σενγκέλια απάντησε και με τρίποντο πήγε την ομάδα του στο +6, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο καλάθι με τον Οριόλα 2’11’’ πριν το φινάλε. Ο Χένρι με δικό του τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων στους Βάσκους με τον Κούριτς να απαντά για το 74-72, ενώ ο Οριόλα με 2/2 βολές έφερε το παιχνίδι στα ίσα (74-74). ο Σενγκέλια πήρε την επόμενη επίθεση των γηπεδούχων πάνω του δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με εντυπωσιακό κάρφωμα για να διαμορφώσει το τελικό 76-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 47-31, 65-54, 76-74

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…