Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 65-79

Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 65-79

derrick williams fenerbahce beko istanbul

Η Φενέρμπαχτσε είναι εδώ και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και το δεύτερο συνεχόμενο διπλό. Η τουρκική ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στη Βιτόρια και κέρδισε έυκολα τη Μπασκόνια με 79-65. Από το πρώτο λεπτό οι Τούρκοι πήραν τον έλεγχο στο ματς και κράτησαν εύκολα τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι Τούρκοι ήταν καυτοί έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με 4 εύστοχα σουτ (τα τρία από τον Βέστερμαν) προηγήθηκε με 12-3. Η Μπασκόνια δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κράτησε εύκολα τα ηνία του σκορ και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 20-11 έχοντας 4/5 τρίποντα.

Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδο με τρίποντο του Ουίλιαμς (11-23). Η Μπασκόνια έδειξε σημάδια αντίδρασης και με επί μέρους σκορ 7-2 κατάφερε να μαζέψει λίγο τα πράγματα (18-25). Η διαφορά συνέχισε να πέφτει, καθώς ο Χένρι ευστόχησε για τρεις και μείωσε σε 29-25. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντέδρασαν. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση και με 8/12 τρίποντα τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 42-28.

Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε να κάνει πάρτι στη Βιτόρια. Η τουρκική ομάδα ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση (είχε τρεις διψήφιους) και κράτησε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (40-59). Η Φενέρμπαχτσε δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα μέχρι το φινάλε και τελικά πήρε τη νίκη με 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-42, 45-62, 65-79
Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χένρι 6 (7 κλ.), Τζάνινγκ 3 (1), Γκαρσία, Φολ 18, Στάουσκας 9 (1), Σενγκέλια 21 (7 ριμπ.), Σιλντς 3 (1), Πολονάρα 1, Έρικ 4
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Νάναλι, Βέστερμαν 21 (7/8), Μαχμούτογλου 9 (1), Κάλινιτς 4, Ντε Κολό 11 (3), Ουίλιαμς 16 (4), Τόμας 3 (8 ριμπ.), Ντίξον 4, Ντατόμε 9 (1), Λοβέρν 2

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…