Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Χίμκι 83-79

Μπασκόνια – Χίμκι 83-79

tornike shengelia kirolbet baskonia vitoria gasteiz eb19

Την όγδοη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Μπασκόνια, καθώς επικράτησε με 83-79 επί της Χίμκι στην Βιτόρια. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-13, ενώ η Ρώσοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την ήττα της Βαλένθια από την ΤΣΣΚΑ και να την φτάσουν στην 8η θέση της βαθμολογίας με το ρεκόρ τους να γίνεται 9-12.

Πολύ καλά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι την αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 6 πόντους (10-4) με τον Σιλντς μετά από τρία λεπτά αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τον Γιόβιτς (13-15) στο πεντάλεπτο, ενώ λίγο αργότερα πήγαν στο +4 με τον Γερέμπκο (15-19). Οι γηπεδούχοι κατάφερνα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με δύο πόντους χάρη στο δεύτερο δίποντο του Σιλντς στο φινάλε (27-25).

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με καλάθι του Γιόβιτς στο 13’ (29-30), ενώ ανέβασαν την διαφορά στους πέντε πόντους λίγο αργότερα με τρίποντο του Γερέμπκο (33-38). Οι γηπεδούχοι απάντησαν και πήραν και πάλι το προβάδισμα με τρίποντο του Ντιόπ (41-39), με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με τρεις μετά από βολές του Χένρι (47-44).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη περνώντας μπροστά με 5 πόντους μετά από καλάθι του Τίμα (47-52) με ένα σερί 8-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο με τον Πολονάρα δύο λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου (58-59), ενώ ο ίδιος παίκτης έφερε το παιχνίδι στα ίσα λίγο αργότερα από την γραμμή των βολών (61-61), με τον Γκιλ να διαμορφώνει το 61-63 της τρίτης περιόδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την ρωσική ομάδα να ανεβάζει την διαφορά στους 5 πόντους με καλάθι του Τίμα στο 34′ (64-69). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με τον Χένρι (72-71), με τον Σβεντ να απαντά με σουτ τριών πόντων (72-74) 4 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Φολ με 4 συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 4 πόντων στην Μπασκόνια (80-76) ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε, με τον Σιλντς να ευστοχεί στις κρίσιμες βολές 14” πριν το τέλος διαμορφώνοντας το τελικό 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 47-44, 61-63, 83-79

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Γκονζάλες, Χένρι 10 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τζάνινγκ 2, Ντιόπ 4 (1), Γκαρσία, Φαλ 15 (8 ριμπάουντ), Στάουσκας 7 (1), Σνεγκέλια 8, Σιλντς 22 (2 τρίποντα, 6 ριμπάσουντ), Πολονάρα 9 (11 ριμπάουντ), Έρικ 6.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 18 (4/9 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπούκερ 6, Τίμα 10 (2), Καράσεφ 10 (2), Ζάιτσεφ 3, Γερέμπκο 16 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιλ 2, Γιόβιτς 8, Έβανς 6.

Elite League: Παιχνίδια φωτιά σε play off και play out

Συνέχεια σήμερα και αύριο στο πρωτάθλημα της Elite League Έντονο ενδιαφέρον έχουν οι αναμε…