Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 90-72

Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 90-72

kyle kuric fc barcelona zenit

Εύκολο έργο είχε η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Ζενίτ, καθώς επικράτησε εύκολα με 90-72. Οι “μπλαουγκράνα” δυσκολεύτηκαν μόλις για ένα δεκάλεπτο (21-21), αλλά στη συνέχεια πήραν τον πλήρη έλεγχο και πανηγύρισαν τη νίκη. Φανταστική εμφάνιση από Κούριτς και Ντιλέινι.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και γρήγορα έχτισε διαφορά 8 πόντων (12-4). Οι “μπλαουγκράνα” συνέχισαν να έχουν τα ηνία του σκορ μέχρι και τα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά η Ζενίτ ξύπνησε στο φινάλε και με συνεχόμενους πόντους κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (21-21).

Ο Κάιλ Κούριτς έκανε πράγματα και θαύματα στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης και με 15 πόντους έκανε σμπαράλια την άμυνα των Ρώσων (35-26). Σε εξαιρετική ημέρα ήταν επίσης και ο Μάλκολμ Ντιλέινι, που κι αυτός είχε άλλους 18 πόντους και εκτόξευσε τη διαφορά (50-31). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ (53-35).

Η Ζενίτ ισορρόπησε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η διαφορά έμεινε σταθερή στους 20 πόντους (74-54). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε τη νίκη με 90-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 53-35, 74-54, 90-72
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 4, Χάνγκα, Σμιτς, Ερτέλ 8 (7 ασ.), Οριόλα 6, Αμπρίνες 3 (1), Ντιλέινι 21 (4), Κούριτς 21 (5/6 τρ.), Κλαβέρ 6 (2), Μίροτιτς 15 (3), Τόμιτς 6
Ζενίτ (Πλάθα): Άιβερσον, Αλμπισί 16 (4), Πονκρασόφ, Χόλινς 5 (1), Τόμας 7 (1), Μπαλάσοφ 4, Ρένφρο 1, Πούσκοφ 6, Τρούσκιν 6 (2), Βορόνοφ 2, Αμπρομάιτις 9 (1), Αγιόν 16 (10 ριμπ.)

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…