Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-84

Μπάγερν Μονάχου – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 77-84

mike james cska bayern

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε τάσεις αυτοκτονίας στο παιχνίδι με την Μπάγερν Μονάχου, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 84-77 Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκε και με 16 πόντους, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κάκιστη και οι Γερμανοί πλησίασαν στον έναν πόντο. Τελικά, οι Ρώσοι άντεξαν στην πίεση και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο ξεκίνημα του, καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και δεν μπορούσαν να ξεφύγουν (8-10). Η Μπάγερν Μονάχου ήταν πολύ άστοχη στο ματς (4/8 δ., 0/1 τρ.) και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας το εκμεταλλεύτηκε και ξέφυγε με 8 πόντους ύστερα από τρίποντο του Μάικ Τζέιμς (10-18) και κράτησε τα ηνία μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

H ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση και με σερί 8-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκε για πρώτη φορά με 16 πόντους (10-26). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα (19-32). Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι Ρώσου διατήρησαν τη μεγάλη διαφορά τους (25-41).

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο δέυτερο μέρος, καθώς έτρεξε σερί 8-0 και πλησίασε ύστερα από πολύ ώρα στους 8 πόντους (39-47). Ο Μάικ Τζέιμς, όμως, δεν τους άφησε να χαρούν για πολύ, καθώς με τρίποντο έφτασε τους 20 πόντους και έδωσε ανάσα στους φιλοξενουμένους (39-50). Οι Γερμανοί συνέχισαν να πιέζουν και με τρίποντο του Σίσκο μείωσαν σε 59-52 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Μπάγερν ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιζε εξαιρετική άμυνα και έριξε τη διαφορά μόλις στον 1 πόντο (64-65). H γερμανική ομάδα προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα της (71-75). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη καθάρισε το ματς, καθώς έτρεξε μικρό σερί 5-0 και προηγήθηκε με 80-71 1,44′ πριν το τέλος. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 25-41, 52-59, 77-84
Μπάγερν Μονάχου (Κόστιτς): Κόπονεν 12 (4), Μονρό 20 (10 ριμπ.), Λούσιτς 17 (2), Λο, Ντέντοβιτς 4 (8 ασ.), Ζίπσερ 4 (1), Μπαρέλ, Λεσόρτ, Σίσκο 3 (1), Ουέστις 17 (3), Ραντόσεβιτς
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 2 (7 ριμπ.), Τζέιμς 27 (7 ασ.), Αντόνοφ 4, Βόιγκτμαν 4, Βοροντσέβιτς 5 (1), Κουφός 4, Χίλιαρντ 20 (4), Χάινς 12 (8 ριμπ.), Μπέικερ 3 (1)

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…