Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν – Μακάμπι 80-68

Μπάγερν – Μακάμπι 80-68

scottie wilbekin maccabi fox tel aviv eb19

Σπουδαία νίκη για την Μπάγερν, που υποχρέωσε στην 7η ήττα της στην φετινή Ευρωλίγκα την Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας με 80-68 στο Μόναχο. Οι Γερμανοί ήταν πολύ εύστοχοι στο περιφερειακό σουτ (10/20 τρίποντα) ενώ υπερίσχυσαν και στον τομέα των ριμπάουντ φτάνοντας στην 7η νίκη τους στην διοργάνωση.

Πολύ εύστοχοι ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων (14-7) στο πεντάλεπτο, με τους Ζίπσερ και Ντζέντοβιτς να έχουν από δύο τρίποντα. Η γερμανική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό το παιχνίδι ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τρίποντο του Κόπονεν (19-9) με το δεκάλεπτο να λήγει με το 23-12 μετά από βολές του Χουέστις.

O ρυθμός του αγώνα έπεσε στην δεύτερη περίοδο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και την Μακάμπι να καταφέρνει να μειώσει στους 8 με τρίποντο του Άαρον Τζάκσον στο 15’ (27-19). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα και κατάφερε με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπράιαντ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (29-29), με το ημίχρονο να λήγει με την Μπάγερν να προηγείται με δύο μετά από καλάθι του Ζίπσερ στο φινάλε (35-33).

To παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην επανάληψη με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα με τρίποντο του Ουίλμπεκιν στο 24’ (39-41). Οι γηπεδούχοι πήραν και πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Μπρέι (50-47), με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με τους Γερμανούς στο +4 χάρη στο δεύτερο τρίποντο του Κόπονεν στο παιχνίδι (57-53).

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ανεβάζοντας την διαφορά στους 9 πόντους (62-53), με την Μακάμπι να απαντά με τους Τζάκσον και Κοέν για το 62-58. Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ αλλά οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις στην επίθεση διατηρώντας το προβάδισμα τους με τον Μονρό να κάνει το 71-66 με έμμεσο τρίποντο 3 λεπτά πριν το φινάλε. Ζίπσερ και Ντζέντοβιτς ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων ανεβάζοντας την διαφορά στους 9 πόντους για την Μπάγερν (77-68) ένα λεπτό πριν το φινάλε για να φτάσει στην νίκη με το τελικό 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 35-33, 57-53, 80-68

Μπάγερν Μονάχου (Κόστιτς): Μπρέι 5 (1), Κόπονεν 9 (2), Μονρό 9 (3/9 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Λο 9 (1), Τζέντοβιτς 19 (3), Τσίπσερ 17 (3/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Λεσόρ, Χιούστις 2, Ραντόσεβιτς 4.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 14 (2), Γουίλμπεκιν 9 (0/4 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 8 ασίστ), Έισι 6 (2), Ρέινολντς 4 (5 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 5 (1), Χάντερ 10 (5/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοέν, Αβντίγια, Τζάκσον 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 4 (0/5 τρίποντα), Κοέν 5 (1).

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/3)

Τα «φώτα» στην Ιταλία και τον Παναθηναϊκό «Πλούσιο» είναι και το σημερινό τηλεοπτικό πρόγρ…