Κεντρική Basket League Λαύριο – Κολοσσός 78-68

Λαύριο – Κολοσσός 78-68

lavrio kolossos

Την 8η του νίκη στην basket league πανηγύρισε το Λαύριο επικρατώντας με 78-68 εντός έδρας επί του Κολοσσού. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε τον έλεγχο του ματς από το πρώτο δεκάλεπτο και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-8. Από την άλλη η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μετά τις νίκες των Άρη και ΠΑΟΚ κόντρα σε Λάρισα και Ιωνικό αντίστοιχα, είναι πλέον στην τελευταία θέση της βαθμολογίας ισόβαθμη με τις δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης με ρεκόρ 5-11.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι με και με κύρια επιθετική αιχμή τον Ντεκόζι που είχε 5 πόντους προηγήθηκαν με 9-1 στο πρώτο τρίλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ξεκόλλησαν στην επίθεση με τον Κρόμα (11-6), με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να έχει νταμπλ σκορ στο πεντάλεπτο (16-8). Ο Κολοσσός μείωσε στους 3 (16-13) με τρίποντο του Τζάκσον 3 λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι με ένα εντυπωσιακό τελευταίο τρίλεπτο σε άμυνα και επίθεση έτρεξαν ένα 9-0 για το 25-13 του δεκαλέπτου.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην δεύτερη περίοδο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τον Κολοσσό να μειώνει σταδιακά την διαφορά μέχρι και τους 4 πόντους με λέι απ του Ντάνιελς στο 15’ (27-23). Οι γηπεδούχοι ξεκόλλησαν στην επίθεση στην συνέχεια κύρια απειλή τον Ντεκόζι πήγαν την διαφορά εκ νέου σε διψήφια επίπεδα με βολές του Μουράτου μετά από τρίποντο του Ντεκόζι (38-28), με το ημίχρονο να λήγει στο 40-32.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μείωσε στους 6 με τρίποντο του Τζάκσον (45-39), με τον Κουζέλογλου να απαντάει λίγη ώρα μετά με δικό του περιφερειακό σουτ (48-39). Το Λαύριο πήρε και πάλι διψήφια διαφορά λίγο αργότερα με τρίποντο του Ντεκόζι (51-41), ενώ στην συνέχεια έτρεξε ένα επιμέρους 11-5 με αιχμή στην επίθεση τον Ντέιβις για να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +16 (62-46).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο τέταρτο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 12 με τον Κρόμα (71-59) 6’25’’ πριν το φινάλε, ενώ έκαναν την διαφορά μονοψήφια (75-66) με τον Αγκμπελέσε 2 λεπτά πριν το φινάλε. Οι Ροδίτες δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο για να έρθει το τελικό 78-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 40-32, 62-46, 78-68