Κεντρική Basket League Λαύριο – Ιωνικός Νικαίας 82-68

Λαύριο – Ιωνικός Νικαίας 82-68

lavrio ionikos nikaias

Εύκολο έργο είχε το Λαύριο στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό Νικαίας, καθώς επικράτησε με 82-68. Οι γηπεδούχοι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τα ηνία του σκορ. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού από την πλευρά της ήταν κατώτερη των περιστάσεων και δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική. Εκπληκτικός για τους γηπεδούχους ήταν ο ΝτεΚόζι, που τέλειωσε το ματς με 24 πόντους!

Αρκετά ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ (7-7). Σ΄εκείνο το σημείο το Λαύριο έτρεξε ένα μικρό σερί 7-0 και κατάφερε να προηγηθεί με double score (14-7). O Iωνικός Νικαίας προσπάθησε να μειώσει, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καλή σε άμυνα και επίθεση και κράτησαν σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ (21-13).

Ο Άουτλο με τρίποντο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έκανε το 24-13 και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά. Το Λαύριο έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ και έκανε σμπαράλια την άμυνα των φιλοξενουμένων. Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε και τους 20 πόντους (39-19), ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με τη διαφορά να είναι στους 24 πόντους (49-25).

Ο Ιωνικός Νικαίας δεν έδειχνε ικανός να φανεί ανταγωνιστικός στο ματς και η διαφορά έμενε σταθερά σε υψηλά επίπεδα (60-34). Στα τελευταία πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ζωής. Με επί μέρους σκορ 17-6 κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 15 πόντους (66-51).

Όπως ήταν φυσικό δεν άλλαξε κάτι στο τελευταίο δεκάλεπτο και το Λαύριο πήρε τη νίκη με 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 49-25, 66-51, 82-68