Κεντρική Basket League Ήφαιστος Λήμνου – Πανιώνιος 79-74

Ήφαιστος Λήμνου – Πανιώνιος 79-74

ifaistos1

Την ένατη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ήφαιστος στην Λήμνο επικρατώντας με σκορ 79-74 επί του Πανιωνίου. Οι γηπεδούχοι με αυτή την νίκη εξακολουθούν να βρίσκονται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-6, με τους κυανέρυθρους να υποχωρούν στο 6-9.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Ηφαίστου στον αγώνα με ένα 6-0 σερί, για να έρθει η απάντηση των φιλοξενούμενων που με καλάθι του Σάμουελς μείωσε σε 6-3. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 8 πόντων με τρίποντο του Μολντοβεάνου (11-3), για να μειώσει ο ΜακΓκίλ με λέι απ σε 11-7 με 4’25’’ για το τέλος του δεκαλέπτου το οποίο έληξε με τους γηπεδούχους να έχουν νταμπλ σκορ (26-13).

Το παιχνίδι ισορρόπησε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 26-18 με τρίποντο του Σάμουελς με τους νησιώτες να απαντάνε με το ίδιο νόμισμα με τον Σμιθ. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός σε αυτή την περίοδο διατηρώντας την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους μέχρι το τελευταίο λεπτό όταν οι φιλοξενούμενοι με δυο τρίποντα από Σουίτνι και Βεργίνη την κατέβασαν στους 7 (45-38) με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 46-38.

Ο Πανιώνιος επέστρεψε στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο με τον Καμαριανό να ευστοχεί σε λέι απ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (52-53). Ο Ήφαιστος ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα στην συνέχεια κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 5 χάρη σε κάρφωμα του Έβανς (61-56).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τρίποντο του Σμιθ πέντε λεπτά πριν το φινάλε (73-62) για να φτάσουν στην τελική επικράτηση με το 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-38, 61-56, 79-74