Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Βιλερμπάν 86-64

Φενέρμπαχτσε – Βιλερμπάν 86-64

nando de colo fenerbahce beko istanbul eb19

Την 8η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε στην Κωνσταντινούπολη η Φενέρμπαχτσε, διαλύοντας την Βιλερμπάν με 86-64 με τις δύο ομάδες πλέον να ισοβαθμούν στην βαθμολογία της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν αποφασισμένη από την αρχή του αγώνα και με το πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο της ουσιαστικά έδωσε τέλος στο παιχνίδι από το ημίχρονο.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων στο 6′ μετά από συνεχόμενους πόντους του Ντε Κολό (11-5). Ο Σλούκας με βολές έφερε την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 8 πόντων (20-12) με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 23-15.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ακόμα καλύτερη με τον Κώστα Σλούκα με τρίποντο να ανεβάζει την διαφορά στους 16 πόντους (34-19). Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση με το ημίχρονο να τους δίνει προβάδισμα 21 πόντων (49-28).

Στην τρίτη περίοδο η γαλλική ομάδα κατάφερε μεν να περιορίσει την επίθεση των γηπεδούχων όμως η παραγωγικότητα της ήταν στο ίδιο επίπεδο, και έτσι δεν κατάφερε να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι (62-43). Το ίδιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να φτάνει σε μια άνετη νίκη με το τελικό 86-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 49-28, 62-43, 86-64

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Νάναλι 8 (2), Βέστερμαν 2 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 4, Σλούκας 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντε Κολό 16 (6/14 σουτ, 4/4 βολές), Γουίλιαμς 16 (3/4 τρίποντα), Τόμας 2, Βέσελι 10 (4 ριμπάουντ), Ντατόμε 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λοβέρν 6.

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Τέιλορ 3 (0/3 σουτ, 3/4 βολές), Τζεκίρι 6 (4 ριμπάουντ), Καουντί (0/4 σουτ), Μαλεντόν 8 (1), Λόμαζ 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές), Γκαγιού, Νουά 12 (6 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 10 (1), Ντιό 8 (2), Λάιτι 4, Στρέιζελ 3 (1), Πέιν 8.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (18/4)

Τα φώτα στο ΣΕΦ Ένα παιχνίδι περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (18/4). Συγκεκρ…