Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Αρμάνι Μιλάνο 73-64

Φενέρμπαχτσε – Αρμάνι Μιλάνο 73-64

nando de colo fenerbahce armani

Η Φενέρμπαχτσε είχε αυτοκτονικές τάσεις κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 73-64. Οι γηπεδούχοι είχαν διψήφιο προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά στο φινάλε η ιταλική ομάδα έκανε την αντεπίθεση της και μείωσε στους 2. Ο Κώστας Σλούκας είχε καθοριστική παρουσία, καθώς εκτέλεσε και δημιούργησε στα τελευταία λεπτά και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-4, αλλά η Αρμάνι Μιλάνο με ένα γρήγορο 5-0 απάντησε και έφερε τούμπα το ματς (8-9). Ο Λουίτζι Ντατόμε, όμως, στη συνέχεια πήρε το όπλο του και με συνεχόμενα καλάθια έβαλε ξανά μπροστά την τουρκική ομάδα (19-13). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέχισε να έχει τον έλεγχο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (24-15).

H δεύτερη περίοδος ήταν κάκιστη και για τις δύο ομάδες με τις άμυνες να είναι πρωταγωνίστριες. Ύστερα από τέσσερα λεπτά οι παίκτες των δύο ομάδων σημείωσαν μόλις 4 πόντους με τη διαφορά να μένει σταθερή (26-17). H Αρμάνι Μιλάνο δεν έδειξε σημάδια αντίδρασης και η διαφορά αντί να μειώνετε συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις (37-24). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι κράτησαν σταθερά τα ηνία του σκορ (41-31).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Αρμάνι προσπαθούσε να ρίξει τη διαφορά, αλλά η Φενέρμπαχτσε είχε τις λύσεις και κράταγε σταθερά τα ηνία του σκορ (49-37). H ιταλική ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έριξε τη διαφορά στους έξι πόντους (57-51). O Ταρζέφσκι έκανε πάρτι στη ρακέτα και μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους 5′ πριν το φινάλε (60-58).

Φενέρμπαχτσε άντεξε στην πίεση των Ιταλών και με τον Σλούκα να δημιουργεί και να εκτελεί ανέβασε ξανά τη διαφορά (71-62). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η τουρκική ομάδα πήρε τη νίκη με 73-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 41-31, 56-47, 73-64
Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Νάναλι 4, Βέστερμαν 3 (1), Κάλινιτς 10 (2), Σλούκας 10 (7 ασ.), ΝτεΚολό 12 (2), Ουίλιαμς, Τόμας 10, Βέσελι 10, Ντατόμε 14 (3)
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντελά Βάλε 6, Μίτσοφ 2, Μπιλίγκα, Γκουντάιτις 2, Ρολ 6, Ροντρίγκεθ 9 (1), Ταρζέφσκι 19 (9 ριμπ.), Νέντοβιτς 2, Τσιντσιαρίνι 2, Σάικς 9 (1), Σκόλα 7 (1)

Παναθηναϊκός: Νίκη για να παραμείνει στην τετράδα

Νίκη στην Μπολόνια θέλει ο Παναθηναϊκός. Την 21η νίκη του θέλει απόψε (29/03, 21:30) ο Παν…