Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Αναντολού Εφές 78-85

Ερυθρός Αστέρας – Αναντολού Εφές 78-85

james anderson anadolu efes erythros asteras

Ασταμάτητη είναι η Αναντολού Εφές τη φετινή χρονιά, καθώς πανηγύρισε ακόμη μία νίκη αυτήν τη φορά κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (0-0). Οι Τούρκοι είχαν τον πλήρη έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης. Φανταστικός γι ακόμη μία φορά ο Σέιν Λάρκιν.

Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε φανταστικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-0! Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε σημάδια αντίδρασης και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά με επί μέρους σκορ 9-2 (9-13)Σέιν Λάρκιν και Κρις Σίνγκλετον ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να ξεφύγει ξανά με 8 πόντους (14-22). Μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου δεν άλλαξε κάτι και η τουρκική ομάδα συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ (16-24).

Ο Μπομπουά ήταν φανταστικός στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και με σερί 7-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (16-31). Η Εφές συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις (20-44). Λάρκιν και Μπομπουά ήταν σε μεγάλη βραδιά και οδηγούσαν εκ τους ασφαλούς την τουρκική ομάδα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα (30-51).

Ο Ερυθρός Αστέρας στο τρίτο δεκάλεπτο έδειξε ότι δεν θα παρατήσει το ματς. Οι Σέρβοι με εξαιρετικοί επίθεση κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά και μείωσαν στους 14 πόντους (58-72). Η σερβική ομάδα προσπάθησε να πλησιάσει κι άλλο, αλλά η Εφές κράτησε σταθερά τα το προβάδισμα της (67-79). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με ένα μικρό σερί 4-0 μείωσαν στους 8 δύο λεπτά πριν το τέλος (71-79). Η διαφορά συνέχισε να πέφτει και 1,05′ πριν το τέλος ο Ερυθρός μείωσε σε 82-76.

Ο Ερυθρός δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή του κι έτσι η Εφές πήρε τη νίκη με 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-51, 58-72, 78-85
Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Κούζμιτς, Πάντερ 12 (2), Μπράουν 7 (9 ασ.), Νταβιντόβατς 15 (2), Μπάρον 14 (2), Ντόμπριτς 5 (1), Γκιστ 3, Τζένκινς 2, Σίμανιτς 2, Ότζο 4, Στίματς 14 (7 ριμπ.)
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 24 (5), Μπομπουά 11 (3), Σίνγκλετον 13 (7 ριμπ.), Μπαλμπάι 2, Σανλί 7 (5 ριμπ.), Μόερμαν, Πλάις 6 (8 ριμπ.), Μίσιτς 6, Άντερσον 3 (1), Πίτερς 5 (1), Σιμόν 8 (1)

Ολυμπιακός: Ζντο… παρουσία του αρχηγού (vid)

Ο Ολυμπιακός μετά το ματς με την Μπαρτσελόνα έκανε βιντεοκλήση με τον Παπανικολάου. Ο Ολυμ…