Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Ζενίτ 81-83

Χίμκι – Ζενίτ 81-83

austin hollins zenit khimki

Ένα μεγάλο διπλό στην έδρα της Χίμκι πανηγύρισε η Ζενίτ, καθώς επικράτησε με 83-81. Η ρωσική ομάδα πραγματοποίησε μία μαγική τρίτη περίοδο και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και έκανε δώρο στον Ολυμπιακό. Οι “ερυθρόλευκοι” αν κερδίσουν τη Βαλένθια θα μειώσουν στη μία νίκη τη διαφορά τους από την ομάδα του Κουρτινάιτις.

Η Χίμκι ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και με 2/2 τρίποντα του Σβεντ προηγήθηκε με 10-4. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς η Ζενίτ αντέδρασε και με επί μέρους σκορ 8-1 έφερε τούμπα το παιχνίδι (11-12). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να κρατούν την υπέρ τους διαφορά του ενός πόντου (15-16).

Ο Ουίλ Τόμας ήταν σε μεγάλη μέρα για τη Ζενίτ (5/6 δίποντα) και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του (20-26). Η Χίμκι συνέχισε να είναι κακή στο ματς και οι φιλοξενούμενοι κράταγαν εύκολα το προβάδισμα τους (24-32). Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής και με ένα μεγάλο σερί έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Τίμα (37-34) και κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-36).

Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενουμένους να περνάνε ξανά μπροστά (41-46). Η Ζενίτ είχε τον πλήρη έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να χτίσει διαφορά 10 πόντων για πρώτη φορά (44-54). Η ομάδα του Πλάθα συνέχισε να έχει εξαιρετική εικόνα στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε ακόμη και με 13 πόντους (48-61).

Xίμκι δεν τα παράτησε και έριξε τη διαφορά στους πέντε, αλλά ο Χόλινς πέτυχε ένα τρίποντο – μαχαιριά και έδωσε ανάσα στη Ζενίτ (68-76). Ο Σβεντ ήταν μαγικός κόντρα στη ρωσική ομάδα και με ακόμη ένα καλάθι έφτασε τους 28 πόντους και έριξε τη διαφορά στους 4 (72-76) 1,36′ πριν το τέλος. Ο Χόλινς, όμως, συνέχισε να κάνει ζημιά και με ακόμη ένα καλάθι έβαλε το 80-74 43” πριν τη λήξη. Στην αντίπερα, ο Έβανς ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και μείωσε ξανά στους 4 πόντους (76-80).

Ψύχραιμος ήταν και ο Ουίλ Τόμας, ο οποίος με 2/2 βολές κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τους φιλοξενούμενους 28” πριν το τέλος (76-82). Η απάντηση ήταν άμεση από τον Σβέντ (78-82) και στα 16” η Χίμκι έκανε φάουλ στον Πονκρασόφ. Ο Ρώσος ευστόχησε σε μία από τις δύο και έκανε το 83-78. Ο Γερέμπκο με τρίποντο 1” πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 83-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-36, 48-61, 81-83
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 30 (4/12), Κράμερ 2, Μπούκερ 8, Τίμα 17 (4/10), Καράσεφ, Γερέμπκο 10 (2), Μόνια, Γκιλ 7 (1), Γιόβιτς 2, Έβανς 5, Μπέρτανς
Ζενίτ (Πλάθα): Άιβερσον 9, Αλμπισί 6 (2), Πονκρασόφ 1, Χόλινς 15 (3), Τόμας 20 (8 ριμπ.), Κβοστόφ 2 (7 ασ.), Πουσκόφ 3, Βορόνοφ 4, Ζούμπκοφ 3 (1), Αμπρομάιτις 8 (2), Πονίτκα 12 (8 ριμπ.)

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…