Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Ρεάλ Μαρδίτης 102-94

Χίμκι – Ρεάλ Μαρδίτης 102-94

walter tavares real madrid eb19

Μεγάλη νίκη για την Χίμκι που επικράτησε με 102-94 επί της Ρεάλ Μαδρίτης, υποχρεώνοντας την στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα μετά από σερί 13 νικών. Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ μεγάλη μέρα τον Αλεξέι Σβεντ ο οποίος είχε 21 πόντους (3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 13 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να δίνουν την μάχη τους για τον έλεγχο του ρυθμού με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με τρίποντο του Σβεντ (11-9) στο 4’. Η Χίμκι πήρε διαφορά 6 πόντων με τον Γερέμπκο 2 λεπτά αργότερα, με τους Μαδριλένους να μειώνουν στον πόντο με τον Καμπάτσο (22-21) και τον Τίμα με τρίποντο να κάνει το 25-21 του δεκαλέπτου με το πρώτο του τρίποντο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το παιχνίδι και την διαφορά να αυξομειώνεται από το +3 στο +6. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι με τρίποντο του Γιούλ 3’56’’ πριν την ανάπαυλα, και στον πόντο λίγο αργότερα με καλάθι του Κοζέρ (43-42). Η ρωσική ομάδα έκανε την αντεπίθεση της και με ένα σερί 9-0 πήγε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (52-42) με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 55-44.

Στην επανάληψη οι Ρώσοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του αγώνα με τους Μαδριλένους να καταφέρουν να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους μετά από τρίποντο του Κάρολ στο 27’ (70-62). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο με τον Σβεντ με δίποντο στην τελευταία φάση να διαμορφώνει το 80-69 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο και έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 για να πάει την διαφορά στο +21 (93-69). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν για να έρθει το τελικό 102-94.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 55-44, 80-69, 102-94

Χίμκι (Κούρτινάιτις) : Σβεντ 21 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Κρέιμερ, Μπούκερ 15 (6/9 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Τίμα 13 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Καράσεφ 10 (2), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 11 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιλ 13 (3/5 τρίποντα), Γιόβιτς 6 (2), Έβανς 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 17 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Καμπάσο 10 (1), Λαπροβίτολα 6 (0/3 σουτ, 6/8 βολές, 6 ασίστ), Ρέγιες 7, Ντεκ 4, Κάρολ 5 (1/4 τρίποντα), Ταβάρες 4, Γιουλ 3 (1), Μίκι 20 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 8 (2), Μεζρί.

Μπάνκι: «Είναι επάξια στην δεύτερη θέση ο Παναθηναϊκός

Στην ποιότητα του Παναθηναϊκού αναφέρθηκε ο Λούκα Μπάνκι. Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει …