Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Ηρακλής 69-63

Άρης – Ηρακλής 69-63

aris ira

O Άρης έκανε το… καθήκον του και πήρε σημαντική βαθμολογική “ανάσα”! Οι “κίτρινοι” πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας στο πλευρό τους τον υπέροχο κόσμο τους που ξανά γέμισε το Παλέ δημιουργώντας “καυτή” ατμόσφαιρα, επικράτησαν του Ηρακλή με 69-63.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 3-8 και ο Σούλερ διαμόρφωσε το 3-11 (5′). Ο τελευταίος έκανε και το 5-15 μετά από κλέψιμο, με τον Άρη επιθετικά -εκείνο το διάστημα- να έχει βρει λύσεις, μένοντας στους 5 πόντους στα πρώτα 8′ λεπτά του αγώνα. Ο “Γηραιός” “ανέβασε” την διαφορά (5-18), οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 9-18 και αυτό ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

O Σλαφτσάκης “έγραψε” το 12-18, ο Μποχωρίδης “έφερε” τους γηπεδούχους στο -2 (16-18) και ακολούθησαν δύο σερί τρίποντα από πλευράς Ηρακλή (16-24). Ο Ντραγκίσεβιτς με όμορφη προσπάθεια διαμόρφωσε το 23-27, ο Άρης με “όπλο” την καλή άμυνα βρέθηκε στο -1 (29-30) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 29-32.

O Nτέιβις έκανε το 29-35 και ο Καββαδάς το 34-38 με καλάθι και φάουλ, σε μια φάση που το στρατόπεδο του Άρη ζήτησε επιθετικό φάουλ. Ο Μόρις με εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε σε 38-41 κερδίζοντας και φάουλ (39-41) Ο Αμερικανός είχε πάρει… φόρα “γράφοντας” και το 42-41 με τρίποντο. Ακολούθησε δίποντο του Μπράουν (44-41) και τρίποντο του Γκετσεβίτσιους (47-41). Ο Μπράουν κάρφωσε (49-41) ενώ μετέπειτα έκανε το 51-41 (30′), με το Παλέ να είναι στο… πόδι!

Μετά το 53-42, ο Ντέιβις “ξεκόλλησε” τον Ηρακλή (53-45) και ο Ντραγκίσεβιτς κάρφωσε (55-45). Ο Ζάρας ευστόχησε από τα 6.75 (55-48) και στο 36′ το σκορ ήταν 58-52. Ο Μιλόσεβιτς έκανε το 60-52, ακολούθως οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -4 (60-56) και ο Σούλερ μείωσε κι άλλο (60-58 στο 38′).  Ο Ντραγκίσεβιτς έδωσε τις απαραίτητες λύσεις (62-58 και 64-58) στο σύνολο του Καμπερίδη και ο Άρης ήταν ο νικητής (69-63).

Δεκάλεπτα: 9-18, 29-32, 51-41, 69-63

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φιτζπάτρικ, Μποχωρίδης 16 (1), Φλιώνης, Ντραγκίσεβιτς 10, Μόρις 9 (1), Μπράουν 15, Μιλόσεβιτς 7, Γκετσεβίτσιους 7 (1), Σλαφτσάκης 5

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 7, Καββαδάς 10, Σούλερ 8 (1), Ντέιβις 11 (2), Χάνλαν 16 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερέαφορ 3 (1), Ζάρας 5 (1), Καλαιτζίδης, Γκάρετ