Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Χίμκι 101-82

Αναντολού Εφές – Χίμκι 101-82

tibor pleiss anadolu efes istanbul eb19

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο η Αναντολού Εφές επικράτησε της Χίμκι με 101-82. Οι Τούρκοι ήταν φανταστικοί στο δεύτερο ημίχρονο και διέλυσαν τους Ρώσους. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τιμπόρ Πλάις και Σέιν Λάρκιν.

Η Αναντολού Εφές μπήκε δυνατά στο ματς και με 2/2 τρίποντα προηγήθηκε με 6-2. Ο Γιόβιτς ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά του αγώνα και έδωσε το προβάδισμα στη Χίμκι (6-8). Η τουρκική ομάδα στα πρώτα 7 λεπτά της αναμέτρησης σκόραρε μόνο με τρίποντα (4 εύστοχα), ενώ οι Ρώσοι χτύπαγαν μέσα στη ρακέτα (15-13). Οι δύο ομάδες δεν έδιναν και ιδιαίτερη βαρύτητα στην άμυνα τους κι έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 21-19 υπέρ των Τούρκων.

To παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (32-32). Σ΄εκείνο το σημείο, η Αναντολού Εφές βρήκε δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Σίνγκλετον και Σίμον και κατάφερε να προηγηθεί με 38-32. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά ασφαλείας (47-43).

Η Εφές είχε τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κρατούσε σταθερά τα ηνία του σκορ (56-48). Οι Τούρκοι έτρεξαν συνολικό σερί 9-0 και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 13 πόντους (61-48). H Xίμκι ήταν ανήμπορη να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο και η διαφορά εκτοξεύτηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (72-51). Η ρωσική ομάδα έδειξε σημάδια ζωής και έριξε τη διαφορά στους 16 (77-61).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Εφές πήρε τη νίκη με 101-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-43, 77-61, 101-82
ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 20 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπομπουά 9 (1), Σίνγκλετον 13 (2), Μπαλμπάι, Σανλί 6, Τουντσέρ 4, Πλάις 20 (8/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μίτσιτς 11 (3), Άντερσον 5 (1), Πίτερς, Σιμόν 12 (4/4 τρίποντα).
ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Κράμερ 13 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπούκερ 10, Τίμα 2, Καράσεφ 3 (1), Γερέμπκο 12 (1), Μόνια, Γκιλ 12 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Έβανς 15 9 ριμπάουντ), Μπέρτανς 5 (1).

EuroLeague: Οι ημέρες και ώρες των Game 3 και 4 στα play off

Αναλυτικά οι ημέρες και οι ώρες των Game 3 και 4 στα play off της Euroleague. Γνωστό έγινε…