Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Ερυθρός Αστέρας 58-65

Ζενίτ – Ερυθρός Αστέρας 58-65

lorenzo brown erythros asteras zenit

Σ΄ένα παιχνίδι με πολύ κακό θέαμα ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό στη Ρωσία, καθώς επικράτησε της Ζενίτ με 65-58. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τις άμυνες να είναι πρωταγωνίστριες. Στην τελευταία περίοδο για έξι λεπτά δεν μπορούσαν να σκοράρουν οι παίκτες των δύο ομάδων (4 μόλις πόντοι), με τους Σέρβους τελικά να κρατάνε το προβάδισμα τους και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα. Μπράουν και Μπάρον ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές.

Ο Μπίλι Μπάρον ήταν “καυτός” στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με 7 γρήγορους πόντους έδωσε προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα (5-9). Ο παίκτης της σερβικής ομάδας συνέχισε να “βομβαρδίζει” και έγινε διψήφιος πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο (13-18). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τα ηνία του σκορ και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 4 πόντους (16-20).

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Η Ζενίτ αντέδρασε και με ένα εκπληκτικό σερί 13-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έφερε τούμπα το ματς και προηγήθηκε και με 9 πόντους (29-20). Ο Μπίλι Μπάρον και ο Μπράουν ήταν οι μοναδικοί παίκτες των φιλοξενουμένων που έδιναν λύσεις και κράταγαν στο παιχνίδι τους Σέρβους (35-31). Οι δύο παίκτες σημείωσαν τους 26 πόντους από τους 37 της ομάδας τους και κράτησαν ζωντανό τον Ερυθρό Αστέρα (40-37).

Μπίλι Μπάρον ήταν πραγματικά ασταμάτητος, καθώς σημείωνε το ένα καλάθι πίσω από το άλλο (21 πόντοι) και έδωσε ξανά τα ηνία στον Ερυθρό Αστέρα (44-46). Η άμυνα των Σέρβων ήταν πραγματικά εξαιρετική στο τρίτο δεκάλεπτο και δέχθηκαν μόλις 7 πόντους. Στην επίθεση δεν ήταν το ίδιο καλοί, αλλά κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου (47-51).

To τέταρτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο και για τις δύο ομάδες και χαρακτηριστικό είναι ότι μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα σημειώθηκε μόλις ένα καλάθι (49-51). Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα στην τελευταία περίοδο και 3,40′ πριν το τέλος είχαν σημειωθεί μόλις 4 πόντοι (49-53). Ο Όστιν Χόλινς πήρε μπροστά για τους γηπεδούχους και με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε τη διαφορά στον 1 πόντο (54-55).

Στίματς (ντεμπούτο) και Γκιστ έδωσαν πολύτιμες λύσεις στους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι κατάφεραν να αποσπαστούν με πέντε πόντους (54-60). Η Ζενίτ προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα κράτησε το προβάδισμα της και πήρε τη νίκη με 65-58.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 40-37, 47-51, 58-65
Ζενίτ (Πλάθα): Άιβερσον 6, Αλμπισί 3 (1), Πονκρασόφ 8 (2), Χόλινς 14 (3), Τόμας 11 (1), Ρένφρο, Κβοστόφ, Πουσκόφ, Βορόνοφ 6 (2), Πονίτκα 4, Αγιόν 6
Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Κούζμιτς, Κόβιτς 3 (1), Μπράουν 18 (9 ριμπ.), Νταβιντόβατς, Λάζιτς 5 (1), Μπάρον 26 (5), Γκιστ 7, Γιάγκοντιτς, Τζέινκινς, Σίμανιτς, Στίματς 6

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…