Κεντρική Β' Εθνική Β’Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βορείου ομίλου

Β’Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βορείου ομίλου

Αρνείται να χάσει ο ΠΑΣ Γιάννενα που πέρασε νικηφόρα και από τον Λαγκαδά επικρατώντας με 68-63 επί του Ερμή, κάνοντας το 11/11 στο πρωτάθλημα, ενώ κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε ούτε η Δόξα Λευκάδας περνώντας εύκολα από τα Φάρσαλα με σκορ 75-67.

Το τρένο της ανόδου ακολουθούν Καβάλα και Ευκαρπία που πήραν άνετες νίκες κόντρα σε ΚΑΟ Χαλκιδικής και Αίαντα Ευόσμου με 74-45 και 72-50 αντίστοιχα.

Παράλληλα, βαθμολογική ανάσα πήραν οι Μαχητές Πευκών κερδίζοντας το Στρατώνι με 83-61, αλλά και η Γέφυρα που επιβλήθηκε με 84-75 επί του Πρωτέα Γρεβενών.

Τέλος, εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Κομοτηνή κερδίζοντας τον Πολύγυρο με 94-89, αλλά και ο Έσπερος Λαμίας που πήρε την τρίτη σερί νίκη του κερδίζοντας με 69-65 την ΧΑΝΘ.

Τα αποτελέσματα:

Ευκαρπία-ΚΑΟ Χαλκιδικής 74-45
Ερμής Λαγκαδά-ΠΑΣ Γιάννινα 63-68
Μαχητές Πεύκων-Στρατώνι 83-61
Φάρσαλα-Δόξα Λευκάδας 67-75
Κομοτηνή-Πολύγυρος 94-89
Καβάλα-Αίας Ευόσμου 72-50
Έσπερος Λαμίας-ΧΑΝΘ 69-65
Γέφυρα-Πρωτέας Γρεβενών 84-75

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 83-61 
Δεκάλεπτα: 25-18,45-34, 66-48, 83-61
Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσουμαχίδης-Παζώλης
Μαχητές Πειραματικού (Χατζηκυριακίδης): Σιπιτάνος 10, Χατζηκυριακίδης 13 (2), Γεωργίου 15 (3), Ριζόπουλος 2, Κουντουρατζογλου 8, Μαυρίδης 11 (1), Ζιάκας, Κλωνάρας 6, Βαιντερλής 9, Μητσάκης 7 (2), Λαζάρου, Αλεξίου 2
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτόγκας 9 (1), Χαλάτσης 4 (1), Μπαρζού 10, Κυριλής 12, Καραδήμας 4, Φώτογλου 4, Σαμαράς 3 (1), Ιατρίδης 5, Κασούρας, Δασκαλόπουλος 7, Κατάνος 3 (1)

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 67-75
Τα δεκάλεπτα: 11-20, 31-45, 48-56, 67-75
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λόρτος-Λουλουδιάδης
Φάρσαλα (Γιασσάρης): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 23(2), Τσούμας 9(1), Βρεττάς 5(1), Πεταλωτής 14(1), Μουλάς 5(1), Τσούκας 7(1), Δέσπος 4
Δόξα Λεύκαδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 8, Αργυρός 5(1), Τσιαβές 20(1), Βαγενάς 9(1), Σταματέλος, Χρύσης 17(1), Αναγνωστόπουλος 12(2), Βλαχάκης, Βάνης, Αναγνωστόπουλος Χ. 4.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 63-68
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 35-32, 44-52, 63-68
Διαιτητές: Πιτσίλκας – Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης) : Μήνου 3(1), Αποστολίδης, Μάρουσιτς 23(4), Ελευθεριάδης 4(1), Πλιούκας 8(2), Σιώπης 5(1), Παρίτσης 9(1), Θεοδωρίδης 2, Χριστοδούλου 9.
ΠΑΣ Γιάννενα (Κωστόπουλος): Νίκας, Ντόβας 21(3), Καραγκιολίδης 7(1), Ναούμης 4, Μάντζιος 2, Πάτρας 16, Κωστούλας, Μανάκας 14, Τσίρμπας 4, Γιωτάκης.

EΣΠEPOΣ ΛAMIAΣ – XANΘ 69-65
Τα δεκάλεπτα: 21-11, 32-30, 51-46 ,69-65
Διαιτητές: Φακίτσας-Ξέρας-Κοντογιάννης
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκουντγουιν, Μούτσα 11 (1), Στογιάνοβιτς 9 (1), Ρουμελιώτης 15 (3), Παπανικολάου, Τσιμίδης 21, Δαχρετζής 8 (1), Μαντζούκας, Σεργιανάι, Λάμπας 1, Φύκας 4
ΧΑΝΘ (Νικολαϊδης): Στεφανίδης 3 (1), Απαζίδης 18, Θεοδωρίδης 4, Μπαλάσκας 4, Καραγεωργίου 15 (1), Τσιρλάκης 5, Μερμίγκης 6, Λογοθέτης 2, Βαζούκης 8 (2), Μελαδιανός, Χαβαλές, Μαργαριτόπουλος

ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 94-89
Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-39, 81-61, 94-89
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Τσιρτσιμάλης-Δέλλας
ΓΑΣ Κομοτηνής (Λεμονίδης): Καρκατσέλης 5(1), Λεπτοκαρίδης 18(4), Μαστροδημήτρης 8(2), Λεχούδης 16(1), Κουτσοβασίλης, Παπανδρεόπουλος 4, Σπέντζος 15(3), Χαληλ 19, Τσιρόζης 1, Σταυριανόπουλος 8, Κάλτσος, Γκιρίτσης.
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης, Πιπιλιάρης 8, Ντισλής 17(2), Δεληγκάρης, Βλάχος 11(1), Παπαθανασίου 7(1), Νικολόπουλος, Νούκαρης 5(1), Αμούτζιας 5, Γραβάνης 14(1), Αλεξιάδης 21(3).

ΓΕΦΥΡΑ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 84-75
Τα δεκάλεπτα: 22-11, 44-36, 71-57, 84-75
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Δολγύρας-Μπουγλος Π.
Γέφυρα (Μελετιάδης): Μπέγας 3(1), Ματενίδης 5(1), Μάρτζος 21(4), Αποστολίδης6(1), Τζουβάρας 9(1), Ονάσογλου 12(2), Κιουρτσίδης, Τσακαλέρης 15, Κοτσάνος 12, Παπαδόπουλος, Κολοκοτρώνης 1
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Σισμάνης 14(2), Μαλούτας 7(1), Μιχαηλίδης 18(6), Βλάχος 6(1), Μπέζας 2, Συλλάκος, Τακίδης 2, Πελίγκος 3, Μαλιούρας 2, Μακρής 5(1), Μπεχλιβανίδης 4(1), Κλωνάρας 12.

ΚΑΒΑΛΑ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 72-50
Τα δεκάλεπτα: 16-11, 36-23, 53-38, 72-50
Διαιτητές: Παγώνης-Μαραμής-Καρακώστας
Καβάλα (Πενταζίδης) : Δοξάκης 2, Παντόπουλος 2, Τεπετίδης 10 (2), Λαμπρόπουλος 17 (2), Σαββίδης, Ζώτος 1, Αθανασιάδης 6 (2), Αμπαράς 10 (2), Πιεβάλιτσα 6 (2), Φλιάτης 3, Ντάλος 6, Αδαμόπουλος 9.
Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος) : Μπρούκς, Καπινιάρης 17 (2), Παπαπασχάλης 2, Λαζαρίδης 6 (2), Κατσαούνης 4, Περιστεράκης 2, Πετανίδης 7 (1), Πουλιανίτης 3, Ζώτος 8, Σεκαδάκης, Στόλης 1.

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ – ΚΑΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 74-45
Τα δεκάλεπτα : 14-8, 33-24, 58-34, 74-45
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου-Εκιζογλου
Ευκαρπία (Νίκου): Τουλούπης 2, Κιούρκας 7(1), Κοσμίδης 3, Χ.Μιχαηλίδης 7(1), Χολέβας 13, Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 4, Χατζίδης 9(1), Γκαβέζος 11(1), Βαρίτης 8(2), Πρεδράρης 4, Χαρτόπουλος 4.
ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος): Σμύρλης Γ., Φιλοξενίδης Κ. 7(1), Φιλοξενίδης Ι., Γεωργίου Γ., Τύπος, Σακοράφας 2, Φιλοξενίδης Ι. (1), Χαρταβέλας 6, Τογανίδης 9, Κωνσταντινίδης 10, Ζάχαρης 1, Κανάκογλου 3(1), Βλαγκόγιας 8

Η Βαθμολογία (Σε 11 αγώνες)
1. ΠΑΣ Γιάννινα 22 (11-0)
2. Δόξα Λευκάδας 20 (9-2)
3. Καβάλα 19 (8-3)
4. Ερμής Λαγκαδά 18 (7-4)
5. Ευκαρπία 18 (7-4)
6. Φάρσαλα 18 (7-4)
7. Πολύγυρος 17 (6-5)
8. Μαχητές-Πειραματικού 16 (5-6)
9. Γέφυρα 15 (4-7)
10. ΧΑΝΘ 15 (4-7)
11. Αίας Ευόσμου 15 (4-7)
12. Πρωτέας Γρεβενών 15 (4-7)
13. Στρατώνι 15 (4-7)
14. Έσπερος Λαμίας 15 (4-7)
15. ΓΑΣ Κομοτηνή 15 (4-7)
16. ΚΑΟΧ 11 (0-11)

Η επόμενη αγωνιστική (12η, 22/12)

Μαχητές Πειραματικό – Φάρσαλα
ΑΟ Πολυγύρου – Καβάλα
Στρατώνι – Ερμής Λαγκαδά
ΠΑΣ Γιάννινα – Ευκαρπία
ΧΑΝΘ – Γέφυρα
Πρωτέας Γρεβενών – Δόξα Λευκάδας
Αίας Ευόσμου – Εσπερος Λαμίας
ΚΑΟΧ – ΓΑΣ Κομοτηνή

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Λάμπης Χαραλάμπους
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Πού πάει ο Ντίνος Μήτογλου…

Αν υπάρχει ένας παίκτης που ξεχωρίζει στον φετινό Παναθηναϊκό, όχι γιατί είναι ο κορυφαίος…