Κεντρική Β' Εθνική Β’Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βορείου ομίλου

Β’Εθνική: Τα αποτελέσματα του Βορείου ομίλου

Ο Ερμής Λαγκάδας επικράτησε εύκολα εκτός έδρας εναντίον του ΚΑΟΧ με 84-64, για την 10η αγωνιστική του Βόρειου ομίλου της Β’ Εθνική, ενώ και η Καβάλα πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη εναντίον της ΧΑΝΘ με 70-67.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε εντός έδρας τους Μαχητές Πειραματικού με 64-52 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ακόμα, το Στρατώνι πήρε την ευρεία νίκη απέναντι στα Φάρσαλα με 82-55, ενώ και ο Πολύγυρος επικράτησε της Ευκαρπίας με 88-72.

Ακόμα, Αίαντας Ευόσμου και Δόξα Λευκάδας επικράτησαν εντός έδρας εναντίον του ΓΑΣ Κομοτηνής και της Γέφυρας με 72-66 και 66-65 αντίστοιχα. Ενώ, ο Έσπερος Λαμίας πήρε μεγάλο “διπλό” στην έδρας του Πρωτέα Γρεβενών με 89-73.

Τα αποτελέσματα:
Πολύγυρος – Ευκαρπία 88-72 (07/12)
ΚΑΟΧ – Ερμής Λαγκαδά 64-84
ΠΑΣ Γιάννινα – Μαχητές Πειραματικού 64-52
Στρατώνι – Φάρσαλα 82-55
Αίας Ευόσμου – ΓΑΣ Κομοτηνή 72-66
ΧΑΝΘ – Καβάλα 67-70
Πρωτέας Γρεβενών – Έσπερος Λαμίας 73-89
Δόξα Λευκάδας – Γέφυρα 66-65

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 64-52
Δεκάλεπτα: 15-10, 42-24, 55-38, 64-52
Διαιτητές: Ξενικάκης-Ντούρας-Μπακάλης
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Κωστόπουλος): Νίκας 3(1), Ντόβας 25(5), Μαυρογιάννης, Καραγκιολίδης 2, Ναούμης 3(1), Μάντζιος 2, Πάτρας 13(1), Κωστούλας 2, Μανάκας 14, Τσίρμπας, Γιωτάκης.
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Σιπιτάνος, Χατζηκυριακίδης 12(2), Γεωργίου 8(1), Ριζόπουλος, Κουντουρατζογλου 8, Μαυρίδης 6, Ζιάκας 7 (1), Κλωνάρας 2, Μπάρτζης, Βαιντερλής 7(1), Μητσάκης 7(1), Λαζάρου 2.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΦΑΡΣΑΛΑ 82-55
Τα δεκάλεπτα: 10-12,31-28, 54-39, 82-55
Διαιτητές: Κοιμτζογλου – Σαρακενιδης – Κουκουλεκιδης
Στρατώνι (Μύθου) : Ψευτογκάς 6(2), Χαλάτσης 12 (2), Μπαρζού, Κυριληή 15(1), Καραδήμας, Φώτογλου 8, Σαμαράς 13(4), Ιατρίδης 15(2), Κασούρας,Δασκαλόπουλος 13, Κάτανος.
Φάρσαλα (Γιάσσαρης) : Στάνκοβιτς, Καλτσούνας, Παπαχρήστος 4, Τσούμας 3, Βρέττας 5, Πεταλωτής 11(1), Μουλάς 5, Δέσπος 18, Τσούκας 9(1).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 73-89
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 41-37, 56-62, 73-89
Διαιτητές: Θεοδώρου – Γραικός -Βασιλόπουλος
Πρωτέας  Γρεβενών (Μουρουζίδης): Σισμάνης 4, Μαλούτας 7(1), Μιχαηλίδης 3(1), Βλάχος 11(1), Μπέζας 7, Τακίδης 11, Μαλιούρας 5, Μακρής 18(4), Μπεχλιβανίδης 7(1), Πελίγκος, Συλλάκος
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκουντγουιν 14(4), Μούτσα 8, Στογιάνοβιτς 17(2), Ρουμελιώτης 25(7), Τσιμίδης 15, Δαχρετζής 10(2), Παπανικολάου, Φύκας, Σεργιανάι, Ματζούκας, Γκίρτσης, Λαμπάς.

ΧΑΝΘ – ΚΑΒΑΛΑ 67-70
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 36-39, 53-53, 67-70
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Ελ.-Τσουμαχίδης-Κοντογιάννης
XANΘ (Νικολαϊδης): Στεφανίδης 10(2), Aπαζίδης 10(1), Θεοδωρίδης 9(3), Mπαλάσκας 8(2), Kουτουξίδης 8, Kαραγεωργίου 13(1), Tσιριλάκης 4, Mερμίγκης 5(1), Λογοθέτης, Bαζούκης
Kαβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 6(1), Λαμπρόπουλος 26(3), Aμπαράς 9(1), Φλιάτης 12, Αδαμόπουλος 5, Nταλός 4, Aθανασιάδης 8(1), Σαββίδης, Tεπετίδης

ΚΑΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 64-84
Τα δεκάλεπτα : 15-24, 33-40, 51-63, 64-84
Διαιτητές : Μπητης – Δημάδης – Γιαννούλης Α.
ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος) : Σερέτης , Σμυρλής Γ. 10 (3), Φιλοξενίδης Κ. 11 (1), Σακοράφας 2, Φιλοξενίδης Ι. 12 (1), Χαρταβέλας 2, Τογανίδης 2, Κωνσταντινίδης 9, Ζάχαρης 5(1) , Γεωργίου 6, Βλαγκόγιας 5
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης) : Αποστολίδης 6 (1), Μάρουσιτς 23 (1), Ελευθεριάδης 2,  Πλιούκας 5 (1),  Σιώπης 1 5(2), Αβοκάτος 4, Θεοδωρίδης 11, Χριστοδούλου 16, Ιατρίδης 2, Γεωργιάδης.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ 71-66
Τα δεκάλεπτα : 15-15, 32-26, 49-41, 71-66
Διαιτητές : Ταρενίδης Κ.-Παπαγερίδης-Ντόγκας
Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος-Κόρκας) : Μπρούκς 6(1), Λαζαρίδης 11(3), Πετανίδης 3(1), Πουλιανίτης 7, Ζώτος 16(1), Σεκαδάκης, Στόλης 7, Καπινιάρης 13(1), Παπαπασχάλης, Κατσαούνης 2, Περιστεράκης 6(2)
ΓΑΣ Κομοτηνής (Λεμονίδης) : Καρκατσέλης 13(1), Λεπτοκαρίδης 1, Μαστροδημήτρης, Λεχούδης 19(1), Κουτσοβασίλης 5(1), Παπανδρεόπουλος, Σπέντζος 10, Χαληλ 14, Τσουμπρής, Σταυριανόπουλος

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΓΕΦΥΡΑ 66-65
Τα δεκάλεπτα : 17-22, 26-34, 49-52, 66-65
Διαιτητές : Τσιαπλής-Κατωτικίδης-Παπανικολάου
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 14(1), Αργυρός, Σταματέλος, Τσιαβές 12, Βαγενάς 12 (1), Χρύσης 15(2), Γ.Αναγνωστόπουλoς 8, Χ.Αναγνωστόπουλος 5(1), Βλαχάκης, Βάνης, Βλάχος
Γέφυρα (Μελετιάδης): Μπέγoς 9(3), Ματεν;iδης 11(1), Μάρτζος 8(1), Ονάσογλου 12, Αποστολίδης 6, Τσακαλέρης 3, Τζουβάρας, Κότσανος 9, Παπαδόπουλος, Κολοκοτρώνης 7(1), Κιουρτσίδης.

Βαθμολογία:

1.ΠΑΣ Γιάννινα (10-0) 20
2.Δόξα Λευκάδας (8-2) 18
3.ΕΚ Καβάλας (7-3) 17
4.Ερμής Λαγκαδά (7-3) 17
5.ΓΣ Φαρσάλων (7-3) 17
6.ΑΟ Πολυγύρου (6-4) 16
7.ΠΣ Ευκαρπίας (6-4) 16
8.ΧΑΝΘ (4-6) 14
9.Αίας Ευόσμου (4-6) 14
10.Πρωτέας Γρεβενών (4-6) 14
11.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (4-6) 14
12.Στρατώνι (4-6) 14
13.ΚΣ Γέφυρας (3-7) 13
14.ΓΑΣ Κομοτηνή (3-7) 13
15.Εσπερος Λαμίας (3-7) 17
16.ΚΑΟ Χαλκιδικής* (0-10) 8

*Έχει -2 βαθμούς από το περσινό πρωτάθλημα

Επόμενη αγωνιστική:

Ευκαρπία – Πευκοχώρι
Ερμής Λαγκαδά – ΠΑΣ Γιάννινα
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Στρατώνι
Φάρσαλα – Δόξα Λευκάδας
ΓΑΣ Κομοτηνή – Πολύγυρος
Καβάλα – Αίας Ευόσμου
Έσπερος Λαμίας – ΧΑΝΘ
Γέφυρα – Πρωτέας Γρεβενών

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Αργύρης Δεκαβάλλας
Περισσότερα σε Β' Εθνική

Δειτε επισης

Μεγαρίδα: “Αφήστε μας να ψηφίσουμε”

Η Νεανική Εστία Μεγαρίδος εξέδωσε ανακοίνωση, ενημερώνοντας ότι με επιστολή της σε ΓΓΑ κι …