Κεντρική Basket League Περιστέρι – Ήφαιστος 75-79

Περιστέρι – Ήφαιστος 75-79

peristeri ifaistos

Μεγάλο διπλό πήρε ο Ήφαιστος στο τελευταίο του παιχνίδι για το 2019, επικρατώντας με 79-75 επί του Περιστερίου στο “Ανδρέας Παπανδρέου”. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 15 πόντων πέντε λεπτά πριν το φινάλε με την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου να καταφέρνει να φέρει το παιχνίδι στο καλάθι στο τελευταίο λεπτό χωρίς όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Ηφαίστου στο «Ανδρέας Παπανδρέου» που πήρε προβάδισμα 3-7 στο πρώτο δίλεπτο, με τον Γκρέι να απαντά με το δεύτερο του τρίποντο και τον Μορέιρα να δίνει βραχεία κεφαλή στην ομάδα του (8-7). Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντες βόμβες από Λίτλ και Τσαϊρέλη στο τελευταίο λεπτό έδωσαν αέρα 4 πόντων στην ομάδα τους, με τον Χάτσερ να απαντά με έμμεσο τρίποντο διαμορφώνοντας το 24-25 του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 3 με ένα μικρό σερί 4-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με το Περιστέρι να παίρνει εκ νέου τα ηνία του αγώνα με τον Αγραβάνη στο 14’ (31-30). Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στους 8 πόντους με συνεχόμενους πόντους από Αγραβάνη και Μορέιρα (38-30), όμως οι παίκτες του Μανωλόπουλου απάντησαν μειώνοντας στο καλάθι για το 40-38 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με πέντε γρήγορους πόντους πήρε το προβάδισμα (40-43), ενώ στην συνέχεια με συνεχόμενα τρίποντα του Λίτλ οι νησιώτες πήραν διψήφια διαφορά (49-60). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 μειώνοντας στους 5 για το 55-60 της περιόδου.

Το πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου άνηκε ολοκληρωτικά στον Ήφαιστο, που με ένα σερί 10-0 εκτόξευσε την διαφορά στους 15 πόντους. Το Περιστέρι δεν το έβαλε κάτω και με δικό του σερί 9-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Μπλέικ μείωσε στους 6 (64-70) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο λεπτό το παιχνίδι πήγε στην διαδικασία των βολών με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 3 με τον Μορέιρα, όμως ο Γκίλμπερτ ευστόχησε στις βολές πηγαίνοντας την ομάδα του στο +5. Ο Γκρέι μείωσε πολύ γρήγορα στο καλάθι με τρίποντο, ενώ 11 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι ανάγκασαν σε λάθος τον Ήφαιστο με τον Βασιλόπουλο να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων για να πάρει μια μεγάλη νίκη ο Ήφαιστος με το τελικό 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 40-38, 55-60, 75-79