Κεντρική Basket League Αγώνες Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 74-115

Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 74-115

dimitris verginis panathinaikos panionios

Εύκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκός στο “Σοφία Μπεφόν”, καθώς επικράτησε εύκολα του Πανιωνίου με 115-740. Οι “πράσινοι” από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου πήρε τα ηνία του σκορ, σταδιακά ανέβαζε τη διαφορά και δεν δυσκολεύτηκε να την κρατήσει σε υψηλά επίπεδα μέχρι το φινάλε. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος έκανε double double.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και με μεγάλη ευστοχία προηγήθηκε με 7-2. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να κρατάει τα ηνία του σκορ (11-10). Ο Βεργίνης ήταν ζεστός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με 2/2 τρίποντα έδινε πολύτιμες λύσεις επιθετικά (14-10). Ο Παναθηναϊκός αμυντικά μπορεί να μην ήταν καλός, αλλά στην επίθεση είχε τον τρόπο να φτάσει στο καλάθι και με κάρφωμα του Παπαγιάννη έφερε στα ίσια το ματς (14-14).

Το σερί των “πρασίνων” συνεχίστηκε (έφτασε το 10-0) και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς (14-20με τον Γιώργο Παπαγιάννη να είναι ο πρωταγωνιστής και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Πανιώνιος είχε κολλήσει επιθετικά και έμεινε χωρίς καλάθι για 4 λεπτά (15-22). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και με τρίποντο του Ράις ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (15-27). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 31-20 με τον ΜακΓκι να μειώνει στο φινάλε με ένα απίστευτο τρίποντο.

Ράις ήταν ο μοναδικός παίκτης που σκόραρε για τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να ρίξει τη διαφορά (24-36). Ο Ντουρέν ήταν το μεγάλο πρόβλημα για την άμυνα των φιλοξενουμένων, καθώς γρήγορα έφτασε τους 8 πόντους και έκανε “ζημιά” (27-38). Ο Ντίνος Μήτογλου πήρε τη σκυτάλη από τον Ράις και με συνεχόμενα καλάθια και εξαιρετικές άμυνες έδωσε αέρα 19 πόντων στους “πράσινους” (28-47).

Πανιώνιος ήταν απελπιστικά άστοχος στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά ακόμη και πάνω από τους 20 πόντους (34-59). Ο Δημήτρης Βεργίνης συνέχισε να δίνει λύσεις έξω από τη γραμμή του τριπόντου (3/4) και μείωσε προσωρινά σε 61-37. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Σάμιουελς, ο οποίος όμως είχε 10 πόντους αλλά και αρκετές άστοχες προσπάθειες (39-61).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στην αναμέτρηση και δεν δυσκολεύτηκε να συντηρήσει και να μεγαλώσει τη μεγάλη διαφορά, που είχε χτίσει από το πρώτο μέρος (41-70). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ 87-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όπως ήταν φυσικό δεν άλλαξε κάτι και τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 115-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 39-61, 56-87, 74-115
Πανιώνιος (Γαβριήλ): Ντουρέν 8 (2). Βεργίνης 11 (3), Πέτροβιτς 8 (6 ριμπ.), Καμαριανός 8 (1), Σάμιουελς 14, ΜακΓκιλ 17 (1), Λι 4, Καρακεχαγιάς 2, Τσιμπούκης 2, Τζουγκαράκης , Καμπερίδης
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 18 (8 ριμπ.), Παπαπέτρου 6, Φριντέτ 6 (1), Καλάθης 10 (9 ασ.), Μήτογλου 19 (11 ριμπ.), Τόμας 13 (8 ριμπ.), Ράις 8 (2), Βουγιούκας 12, Τζόνσον 6 (2), Μπράουν 9 (2), Ουάιλι 8

Αφεντικό και στο L.A οι Νάγκετς, έτοιμοι για δεύτερη σερί «σκούπα»

Οι Νάγκετς κοντά στο να… καθαρίσουν τη σειρά με τους Λέικερς. Οι Νάγκετς ήταν κυρίαρ…