Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 81-78

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 81-78

deshaun thomas panathinaikos fenerbache

Μία σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Φενερμπαχτσέ με 81-78. Οι “πράσινοι” είχαν αυτοκτονικές τάσεις στο φινάλε, αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, καθώς ο Φριντέτ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και κράτησε το ροζ φύλλο αγώνα για το “τριφύλλι”.

Ο ΝτεΚολό ξεκίνησε πολύ καλά με 2/2 σουτ, αλλά στην αντίπερα όχθη ο Νικ Καλάθης απάντησε και έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (6-4). Οι “πράσινοι” είχαν τον έλεγχο στην αναμέτρηση και κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων (13-8). Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο και με 3/3 δίποντα και με συνεχόμενες ασίστ στους συμπαίκτες του έκανε τη διαφορά (19-14).

Ο Ρικ Πιτίνο έριξε στη μάχη των Ράιον Μπράουν και αυτός τον δικαίωσε, καθώς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έδωσε λύση επιθετικά στους πράσινους (22-16). Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα και με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε τη διαφορά μόλις στον έναν πόντο (22-21) με καλάθι του Μαχμούτογλου.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε καλύτερα και με ένα μικρό επί μέρους σκορ έφερε τούμπα το ματς (27-30). Ο Κώστας Σλούκας έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό, καθώς ήταν απόλυτα εύστοχος (3/3 δίποντα) και έκανε σμπαράλια την άμυνα των γηπεδούχων (29-35). Ο Φριντέτ, όμως, στην αντίπερα πήρε το “όπλο” του και με 10 συνολικά πόντους “βομβάρδιζε” το τουρκικό καλάθι (36-37). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με τους Τούρκους όμως να κρατούν τα ηνία του σκορ (42-46).

Παναθηναϊκός ήταν φανταστικός στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Τόμας και Φριντέτ πήραν το “όπλο” τους και με επί μέρους 10-2 ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ (52-48). Oι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ήταν απίστευτοι σε άμυνα και επίθεση και είχαν μπλοκάρει τους Τούρκους (62-53). Οι “πράσινοι” είχαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά εννιά πόντων, που έχτισαν (65-57).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο στο ματς. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Τούρκους και εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (74-61). H Φενέρμπαχτσε έδειξε σημάδια αντίδρασης και με ένα σερί 7-0 επέστρεψε στη διεκδίκηση του παιχνιδιού (74-68). Το σερί συνεχίστηκε μέχρι που το “έσπασε” ο Ράις με 2/2 βολές (76-70). Ο ΝτεΚολό απάντησε άμεσα και μείωσε 76-72 1,36′ πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο Ράις στην επόμενη φάση έκανε λάθος και ο Ντατόμε στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 76-74. Ο Φριντέτ 18” πριν το τέλος πήγε στην γραμμή των βολών και με 1/2 έκανε το 77-74. Ο Ράις δεν επέστρεψε στη Φενέρ να εκτελέσει για τρεις, καθώς έκανε φάουλ στον Σλούκα 13,7” πριν το φινάλε. Ο Σλούκας ήταν εύστοχος και στις δύο βολές και μείωσε σε 77-76 λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης και ο Ντε Κολό έκανε φάουλ στον Φριντέτ 9,8” πριν το τέλος.

Ο Αμεικανός ήταν ψύχραιμος και με 2/2 έκανε το 79-76. Ο ΝτεΚολό 5,7” σκόραρε σε σουτ. Οι διαιτητές έδειξαν για τρεις, αλλά ο πάγκος του Παναθηναϊκού φώναξε και τους έστειλε στο instant replay. Τελικά, το χρέωσαν για 2 και το σκορ έγινε 79-78, καθώς ο Γάλλος πατούσε τη γραμμή. Αμέσως η Φενέρ έκανε φάουλ στον Φριντέτ 3,3” πριν το φινάλε. Ο Αμερικανός έβαλε ξανά και τις δύο και έκανε το 81-78. Ο ΝτεΚολό σούταρε για τρεις αστόχησε και τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78