Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 98-86

Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 98-86

nikola mirotic fc barcelona panathinaikos

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στη Βαρκελώνη, καθώς ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 98-86. Οι “πράσινοι” σε όλο το ματς ήταν κοντά στο σκορ, αλλά οι “μπλαουγκράνα” με μεγάλα σουτ κράτησαν σε απόσταση το “τριφύλλι” και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Μίροτιτς και Ντιλέινι “σκότωσαν” τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σε όλο το ματς είχαν μεγάλο αμυντικό πρόβλημα και δεν κατάφεραν να περιορίσουν τα “όπλα” της ομάδας του Πέσιτς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε άσχημα στην αναμέτρηση, καθώς δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Μίροτιτς και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-2. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στην αναμέτρηση και κρατούσε σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ (16-7). Οι “πράσινοι” έδειξαν σημάδια αντίδρασης και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους πέντε πόντους (21-16).

Ο Μίροτιτς, όμως, συνέχισε να κάνει μεγάλη ζημιά και με 12 πόντους σε 8 λεπτά οδηγούσε την Μπαρτσελόνα στην επίθεση και ανέβασε τη διαφορά ξανά στους εννιά πόντους (25-16). Ο Ουίλι μπήκε στην αναμέτρηση και αμέσως πρόσφερε πολύτιμες λύσεις, καθώς σημείωσε δύο συνεχόμενα καλάθια (27-20). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά να είναι στους πέντε πόντους ύστερα από τρεις συνεχόμενες εύστοχες βολές του Ράις (28-23).

Ο Νικ Καλάθης ήταν εξαιρετικός για τον Παναθηναϊκό και από νωρίς κατάφερε να γίνει διψήφιος (10 πόντοι) και μείωσε ακόμη περισσότερο για το τριφύλλι (30-28).Ο Ντέιβις απάντησε άμεσα για τους γηπεδούχους και με δύο συνεχόμενα καλάθια έδωσε μεγάλη ανάσα στην Μπαρτσελόνα (37-30). Ο Αμερικανός έκανε μεγάλη ζημιά στους “πράσινους”, καθώς στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε 8 μαζεμένους πόντους και δεν επέτρεψε στους φιλοξενουμένους να πλησιάσουν στο σκορ (43-37).

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού συνέχισε να κάνει πάρτι και έφτασε τους 13 πόντους με το δεύτερο εύστοχο σουτ τριών πόντων, ενώ ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους 3 με καλάθι του Παπαπέτρου (45-42). Ο Πέσιτς ζήτησε τάιμ άουτ και κατάφερε να αφυπνίσει τους παίκτες του. Ο Μίροτιτς συνέχισε να κάνει πάρτι κόντρα σε όλους τους ψηλούς του “τριφυλλιού” (17 πόντοι), ενώ ο Κούριτς σκόραρε για τρεις και για πρώτη φορά η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους (55-44). Ο Μπέντιλ μάζεψε την κατάσταση για την ομάδα του Πιτίνο, καθώς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και μείωσε στους 8 πόντους (55-47).

Ο Φριντέτ στο δεύτερο μέρος πήρε το όπλο του και με πέντε συνεχόμενους πόντους και συνολικά 13 πόντους μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (57-52). Ο Σμιτς έδωσε τη λύση για τους γηπεδούχους, καθώς με σουτ τριών πόντων έβαλε στοπ στο σερί των φιλοξενουμένων (60-52). Ο Παναθηναϊκός πλησίασε ξανά στους 2 πόντους (60-58), αλλά και πάλι οι μπλαουγκράνα βρήκαν λύση από το τρίποντο αυτή τη φορά με τον Ντιλέινι (63-58). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία του σκορ, αλλά οι “πράσινοι” με τον εξαιρετικό Φριντέτ παρέμειναν κοντά στο σκορ (71-65).

Ο Ταϊρίς Ράις “ξύπνησε” στην τελευταία περίοδο και με συνεχόμενα καλάθια κράταγε ζωντανό τον Παναθηναϊκό στη διεκδίκηση του ματς (80-72). Ο ΝτεΣόν Τόμας μέχρι την τέταρτη περίοδο είχε 0/6 τρίποντα, αλλά 6 λεπτά πριν το φινάλε πέτυχε ένα μεγάλο σουτ και μείωσε σε 81-77. Οι γηπεδούχοι, όμως, βρήκαν και πάλι το δρόμο προς το καλάθι έξω από τη γραμμή του τριπόντου.

Ντιλέινι και Χάνγκα πέτυχαν δύο μεγάλα τρίποντα και έκαναν το 87-79 για τους “μπλαουγκράνα”. Ο Ντιλέινι συνέχισε να κάνει μεγάλη ζημιά στην ομάδα του Πιτίνο και “κλείδωσε” τη νίκη για τους γηπεδούχους (94-81). Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και τελικά ηττήθηκε με 98-86.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 12, Ρίμπας, Χάνγκα 5 (1), Σμιτς 7 (1),Οριόλα 7 (1), Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 7, Ντιλέινι 17 (5), Κούριτς 6 (2), Μίροτιτς 23 (2), Τόμιτς 9
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12 (1), Ράις 10 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 10, Παππάς, Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φριντέτ 19 (2), Καλάθης 13 (13 ασ.), Ουάιλι 6, Μήτογλου 5, Μπέντιλ 3 (1)

Αταμάν: «Ο Παναθηναϊκός είναι ο μεγαλύτερος σύλλογος στην Ευρώπη»

Ως τον μεγαλύτερο σύλλογο της Ευρώπης, χαρακτήρισε τον Παναθηναϊκό ο Εργκίν Αταμάν. Ο Τούρ…