Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Ζαλγκίρις Κάουνας 75-98

Μπάγερν Μονάχου – Ζαλγκίρις Κάουνας 75-98

edgaras ulanovas zalgiris bayern

Μία εύκολη νίκη πανηγύρισε η Ζαλγκίρις Κάουνας στη Γερμανία, καθώς επικράτησε πολύ εύκολα της Μπάγερν Μονάχου με 98-75. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πραγματοποίησε μαγική εμφάνιση και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους.

Η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 11-5. Η Ζαλγκίρις Κάουνας “ξύπνησε” στη συνέχεια και με σερί 10-0 έφερε τούμπα το παιχνίδι (11-15). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με πρωταγωνιστή τον Μιλάκνις (9 πόντοι) κράτησαν τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-21).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν στον αγώνα και με επί μέρους 9-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 πόντους (15-30). Οι Γερμανοί βρήκαν λύσεις στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά, η οποία έπεσε στους 6 πόντους και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 43-35 υπέρ της Μπάγερν Μονάχου.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Μπάγερν Μονάχου, καθώς δέχτηκε ξανά επί μέρους σκορ 9-3 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 52-38. H διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους (45-65) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 68-50 υπέρ της ομάδας του Γιασικεβίτσιους.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Ζαλγκίρις πήρε μία σημαντική νίκη (75-98).

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 35-43, 50-68, 75-98
Μπάγερν Μονάχου (Ράντοντσιτς): Κινγκ, Κόπονεν 9 (3), Μονρό 2, Λούσιτς 5, Λο 8 (7 ασ.), Ντέντοβιτς 9 (3), Ζίπσερ 13 (1), Νέλσον 5 (1), Φλακαντάρι, Μπαρτέλ 20 (4), Λεσόρτ 2, Ουέστις
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 13 (11 ασ.), Ρίβερς 18 (4), Λεκαβίτσιους 8, Χέιζ 12 (2), Βένσκους, Γιανκούνας 2, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 19 (5), Γκέμπεν 4, ΛεΝτέι 19, Ουλανόβας 3 (1)