Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 67-77

Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 67-77

adam hanga barcelona bayern

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 77-67. Οι μπλαουγκράνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα από νωρίς έδειξε τις προθέσεις της και προηγήθηκε με double score (5-10). Οι μπλαουγκράνα συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο ματς, αλλά η Μπάγερν Μονάχου δεν την άφηνε να ξεφύγει και με τρίποντο του Κόπονεν μείωσε σε 15-13. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το μικρό τους προβάδισμα και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-16.

Η ομάδα του Πέσιτς στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και με κορυφαίους τους Μίροτιτς και Χίγκινς εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (22-37). Η Μπάγερν Μονάχου δεν μπόρεσε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 25-39 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κάνουν πάρτι και με ακόμη ένα καλάθι του Μίροτιτς προηγήθηκαν με 46-28. Σ’ εκείνο το σημείο η Μπάγερν Μονάχου έδειξε σημάδια ζωής και με ένα μικρό σερί 9-2 έριξε τη διαφορά στους 11 πόντους (37-48). Η γερμανική ομάδα συνέχισε την εξαιρετική της άμυνα και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους ύστερα από αρκετή ώρα (45-54).

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Μπαρτσελόνα να μην δυσκολεύεται να κρατήσει το προβάδισμα της (56-66). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 25-39, 45-56, 67-77
Μπάγερν Μονάχου (Ράντοντσιτς): Κόπονεν 3 (1), Μονρό 2, Λούσιτς 11 (1), Λο, Ντέντοβιτς 3 (1), Ζίπσερ 19 (4/4), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 9 (2), Λεσόρτ 3, Ουέστις 5, Ραντόσεβιτς 10
Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 13, Χάνγκα 10 (10 ασ.), Σμιτς 3 (1), Οριόλα, Αμπρίνες 4, Χίγκινς 16 (2), Ντιλέινι 7, Κούριτς 2, Μίροτιτς 14, Τόμιτς 8

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 77-69 (vid)

Η Μπαρτσελόνα το 1-1, ο Ολυμπιακός το πάνω χέρι. Ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Ο Ολ…