Κεντρική Basket League Λαύριο – Λάρισα 78-98

Λαύριο – Λάρισα 78-98

2801904

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το 2019 η Λάρισα περνώντας από το Λαύριο με εμφατικό τρόπο κερδίζοντας με 98-78 την ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά από την δεύτερη περίοδο έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Ρας (30 πόντοι) και Χίκι  (21 πόντοι), και έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι, και με 4/5 τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο είχαν προβάδισμα 7 πόντων (11-18). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3 με βολές του Άλμαν με τους Θεσσαλούς όμως να μην χάνουν τα ηνία του αγώνα μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (23-26).

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου βελτίωσαν την άμυνα τους στην δεύτερη περίοδο, και σε συνδυασμό με τα πολύ καλά ποσοστά τους στην επίθεση ανέβασαν την διαφορά στους 10 με φλόουτερ του Χίκι στο 15’ (27-37). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 με τρίποντο του Άουτλο όμως οι φιλοξενούμενοι με συνεχομένους πόντους εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 στο φινάλε του ημιχρόνου (38-53).

Ο Μπράντον Ρας μπήκε φουριόζος στην επανάληψη και με συνεχόμενους πόντους εκτόξευσε την διαφορά στους 22 πόντους στο 24’, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τους Ντεκόζι και Κουζέλογλου στους 15 (54-69). Το Λαύριο δεν κατάφερε να μειώσει περεταίρω με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 60-72. Οι Ρας και Χίκι συνέχισαν να ηγούνται στην επίθεση της Λάρισας και στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να επιστρέψουν για να έρθει η νίκη με το 98-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 38-53, 60-72, 78-98

layrio 7

larisa 3

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…