Κεντρική NBA Ήρωας ο Μπάτλερ στο Θρίλερ με τους Σίξερς! (vid)
NBA

Ήρωας ο Μπάτλερ στο Θρίλερ με τους Σίξερς! (vid)

butler harris

Οι Χιτ κέρδισαν με 117-116 στην παράταση τους Σίξερς στο Μαϊάμι στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της ημέρας στο ΝΒΑ, με ήρωα τον Τζίμι Μπάτλερ.

Ο σταρ της Φιλαδέλφεια πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας πέτυχε μια βολή δίνοντας προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του (108-106). Οι παίκτες του Σποέλστρα έκαναν φάουλ για να μην δεχθούν τρίποντο, με τον Ρίτσαρντσον να χάνει την πρώτη βολή. Με 0,6” στο χρονόμετρο θεωρητικά όλα είχαν τελειώσει όμως ο παίκτης των Σίξερς έχασε επίτηδες και την δεύτερη με τον Μπεν Σίμονς να προλαβαίνει με φόλοου να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί και με το σκορ στο 116-116 ο Τζίμι Μπάτλερ κέρδισε το φάουλ, ευστοχώντας σε μια από τις δύο βολές χαρίζοντας την δεύτερη σερί νίκη στην παράταση για την ομάδα του μετά την χθεσινή με τους Πέισερς.

Για τους νικητές ο Μπάτλερ είχε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με τους  Ντράγκιτς, Ρόμπινσον και Χίρι να έχουν από 19 πόντους ο καθένας.

από την άλλη, για την Φιλαδέλφεια ο Εμπίντ είχε 35 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ρίτσαρντσον 17, και ο Σίμονς 15 πόντους και 11 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-33, 54-59, 85-79, 108-108 (κ.α.), 117-116 (α’ παρ.).

Μαγικό φινάλε και 2-0 οι Νικς με απίθανη ανατροπή

Φινάλε με δύο τρίποντα και 2-0 οι Νικς. Άλλη μια επική ματσάρα παρακολουθήσαμε στο Madison…