Κεντρική Basket League Ιωνικός – Περιστέρι 100-95

Ιωνικός – Περιστέρι 100-95

burtt

Σπουδαία νίκη πήρε ο Ιωνικός επικρατώντας με σκορ 100-95 επί του Περιστερίου, σε ένα φοβερό παιχνίδι που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, με τον Στιβ Μπαρτ να είναι εκπληκτικός σταματώντας στους 35 πόντους. Αυτή ήταν η έκτη νίκη για την ομάδα του Νίκου Βετούλα που πλέον έχει ρεκόρ 6-4 με το Περιστέρι να γνωρίζει την τρίτη του ήττα υποχωρώντας στο 7-3.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 3-3 στο 4′. Στην συνέχεια ο ρυθμός άνοιξε και αμφότερες οι δύο ομάδες βρήκαν το χέρι τους με τους γηπεδούχους να παίρνουν μπροστά με 3 με βολές του Τζόουνς και τον Σμιθ να ισοφαρίζει με εύστοχο τρίποντο (11-11). Το ίδιο σκηνικό και στην συνέχεια με τον Ιωνικό να προσπαθεί να χτίσει διαφορές και το Περιστέρι να απαντά για νέα ισοπαλία 20-20 με τρίποντο του Κίνγκσλεϊ, ενώ το δεκάλεπτο έληξε στο 25-22.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και τον Χάτσερ να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 27-27 στο 14′. Οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα, και οι δύο ομάδες σκόραραν δύσκολα, με τον Χαραλαμπόπουλο να δίνει αέρα 4 πόντων στην ομάδα του με λέι απ στο φινάλε του ημιχρόνου (37-33).

Στην επανάληψη το Περιστέρι βρήκε λύσεις στην επίθεση και πέρασε μπροστά μετά από πολύ ώρα με τον Μορέιρα στο 24′ (42-43), ενώ πήρε προβάδισμα 6 πόντων με τον Βασιλόπουλο να κάνει το 44-50 με 4 λεπτά για το φινάλε της περιόδου. Ο Ιωνικός αντέδρασε για να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να περάσει μπροστά με τρίποντο του Μπαρτ (53-52), με την περίοδο να λήγει στο 58-55 με βολές του Μαυροκεφαλίδη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν μεγάλο πάθος για την νίκη με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων  (67-62) με 5’49” για το φινάλε, αναγκάζοντας τον Νίκο Παπανικολόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα της δυτική αττικής αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 69-69, και παίρνοντας προβάδισμα με τον Μορέιρα (72-73) με 2’30” για το τέλος. Ο Ιωνικός πέρασε μπροστά με 77-75 με 33” για το φινάλε με τον Μορέιρα να ισοφαρίζει με βολές (77-77) στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο και οι δύο ομάδες έδειξαν να έχουν αποθέματα ενέργειας και έδειξαν περίσσιο πάθος για την νίκη με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον Μορέιρα να ευστοχεί σε μια στις δύο βολές για το 85-85 στέλνοντας το ματς σε δεύτερη παράταση.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο με τον Μορέιρα να φτάνει τους 30 πόντους με δυναμικό κάρφωμα (91-92) και τον Μπατή να αστοχεί σε βολές στην συνέχεια, αλλά και τον Σμιθ να αστοχεί σε τρίποντο. Ο Μπαρτ με δικές του βολές έδωσε προβάδισμα στον Ιωνικό (93-92), με τον Χαραλαμπόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο δίνοντας αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (96-92) για το τελικό 100-95.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77 κ.α., 85-85 παρ1., 100-95 παρ2.