Κεντρική Basket League Ιωνικός – Πανιώνιος 108-74

Ιωνικός – Πανιώνιος 108-74

ionikos panigiriki

Την έβδομη νίκη του στην φετινή basket league πήρε ο Ιωνικός κερδίζοντας με το επιβλητικό 108-74 τον Πανιώνιο στο “Σοφία Μπεφόν” βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 7-5. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο φτάνοντας στην άνετη νίκη.

Γρήγορο ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να ακουμπούν την μπάλα στην ρακέτα με τους Μαυροκεφαλίδη και Σάμιουελς να είναι βασικοί εκτελεστές και τον Ιωνικό να έχει βραχεία κεφαλή (9-8) στο τέταρτο λεπτό. Οι κυανέρυθροι πέρασαν μπροστά με 5 πόντους με τον Σάμιουελς να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 15-21 με τρίποντο του Βεργίνη.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (23-21), ενώ ο Μπαρτ με λέει απ τους έδωσε αέρα 6 πόντων στο 15’ (30-24). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Βεργίνη μείωσαν στον πόντο (40-39) με το ημίχρονο να λήγει στο 42-41.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλουν τον ρυθμό τους στην επανάληψη και με ένα μικρό σερί 5-0 έκαναν το 47-41 για να απαντήσει ο Βεργίνης από την περιφέρεια (47-44). Ο Ιωνικός ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τρίποντο του Τζόουνς (57-45), ενώ στην συνέχεια πήγε μέχρι τους 20 πόντους με νέο τρίποντο από τον Λόρενς, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 76-55 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδας του Νίκου Βετούλα, η οποία με ένα επιμέρους 31-19 πήραν μια επιβλητική νίκη με το τελικό 108-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 76-55, 108-74