Κεντρική Basket League Ήφαιστος Λήμνου – Ηρακλής 79-65

Ήφαιστος Λήμνου – Ηρακλής 79-65

172502

Την έβδομη νίκη του στην φετινή basket league πήρε ο Ήφαιστος επικρατώντας με 79-65 επί του Ηρακλή στην Λήμνο. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο για τρία δεκάλεπτα με τους γηπεδούχους να πατούν το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 36-15 να φτάνουν στην νίκη.

Τα πολλά λάθη και ο χαμηλός ρυθμός χαρακτήρισαν το ξεκίνημα του αγώνα με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο 9-8. Ο Ήφαιστος πήρε προβάδισμα 5 πόντων με καλάθι του Πελεκάνου 1’30’’ πριν το τέλος της περιόδου, με τον γηραιό να μειώνει με τους Σούλερ και Ντέιβις για να διαμορφώσει το 16-15 του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου μετά από καλάθι του Ντέιβις περνώντας μπροστά με 6 (23-17). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους Ζάρα και Οκερέαφορ φέρνοντας σε νέα ισοπαλία το παιχνίδι (25-25), ενώ με τρίποντο του Σούλερ έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με έναν πόντο (33-34).

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτης μπήκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνα στην επανάληψη οδηγώντας σε λάθη τους γηπεδούχους για να δημιουργήσουν μια διαφορά 6 πόντων με καλάθι του Χάνλαν στο 23’ (35-41). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Ηρακλή να ολοκληρώνει την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους 10-16 για το 43-50.

Οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και με ένα πολύ γρήγορο 8-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (51-50). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι τον νέο ξέσπασμα του Ηφαίστου που πήρε διψήφια διαφορά με τον Σταμάτη να ευστοχεί σε τρίποντο (69-58). Ο γηραιός δεν κατάφερε να αντιδράσει για να έρθει η νίκη για τους νησιώτες με το τελικό 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 33-34, 43-50, 79-65