Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Ζενίτ 81-84

Φενέρμπαχτσε – Ζενίτ 81-84

derrick williams fenerbahce beko istanbul eb19

Από το κακό στο χειρότερο πάει η Φενέρμπαχτσε στην φετινή Ευρωλίγκα αφού μετά την ήττα της από τον Παναθηναϊκό στο «Νίκος Γκάλης» έχασε εντός έδρας και από την Ζενίτ με 81-84. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πλέον απομακρύνεται ακόμα περισσότερο από την 8αδα αφού το ρεκόρ της γίνεται 5-10, ενώ για την ρωσική ομάδα αυτή ήταν η 4η νίκη της βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-11.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα για την τουρκική ομάδα η οποία κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0 με το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων να έρχεται από τον Βορόνοφ μετά από 3 λεπτά αγώνα. Η ρωσική ομάδα μείωσε εκ νέου με το πρώτο της εύστοχο τρίποντο στο παιχνίδι από τον Αλμπισί στο 5 (9-5), και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Τούρκων μείωσε στους 3 με τον Πονίτκα να ευστοχεί πίσω από τα 6,75. Μάλιστα οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά με έμμεσο τρίποντο του Άιβερσον (14-15) για να απαντήσει ο Κώστας Σλούκας ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-18.

Ένα γρήγορο τρίποντο του Ντε Κολό και ένα καλάθι του Γουίλιαμς λίγο αργότερα εκτόξευσαν την διαφορά στους 9 πόντους για την Φενέρ, αναγκάζοντας τον Πλάθα να καλέσει γρήγορα τάιμ άουτ. Οι Ρώσοι μείωσαν στους τέσσερις (27-23) με απίστευτο τρίποντο του Βορόνοφ, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να βράζει αντίδραση και με σερί 7-0 να αποκτά διψήφια διαφορά για το νέο τάιμ άουτ της Ζενίτ στο 15’. Οι αντίδραση για τους φιλοξενούμενους ήρθε με την είσοδο του Αγιόν στο παιχνίδι με τον Μεξικανό να μοιράζει ασίστ και να εκτελεί για να μειώσει η ομάδα του στους 5 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (43-38).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες βρήκαν το χέρι τους και σκόραραν αμφότερες από την περιφέρεια, με τον Αλμπισί να κάνει το 52-47 στο 24’, ενώ στην συνέχεια ο Άιβερσον έφερε την ομάδα του σε απόσταση 3 πόντων. Ο Ομπράντοβιτς πήρε τάιμ άουτ με την ρωσική ομάδα να ισοφαρίζει με τρίποντο του Χόλινς αμέσως μετά. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με την τρίτη περίοδο να λήγει με τους Ρώσους να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ (59-60).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και κατάφεραν να ακουμπήσουν την μπάλα στο ζωγραφιστό στην τέταρτη περίοδο και ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Ντατόμε να κάνει το 67-60 με ένα σερί 8-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν του παιχνίδι και μείωσαν εκ νέου στους 3  με καλάθι του Αγιόν (72-69), για να ισοφαρίσουν στην επόμενη φάση με τρίποντο του Κοστόφ αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά με 4 τρία λεπτά πριν το φινάλε με τον Αμπρομάιτις (74-78), με τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση στο φινάλε ισοφαρίζοντας με τρίποντο του Σλούκα 6” πριν το τέλος για να απαντήσει ο Αλμπισί με δικό του σουτ χαρίζοντας την μεγάλη νίκη για την ομάδα του με το τελικό 81-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 59-60, 81-84

Φενέρμπαχτσε: Βέστερμαν (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαχμούτογλου 5 (1), Κάλινιτς 16 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Σλούκας 13 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντε Κολό 9 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίλιαμς 6 (1), Ντίξον 3 (1), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 9 (2), Λοβέρν 18 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές)

Ζενίτ: Άιβερσον 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Αλμπισί 12 (4), Πονκράσοφ, Χόλινς 6 (1/5 τρίποντα), Κβοστόφ 6 (1), Πούσκοφ 2, Τρούσκιν, Βορόνοφ 11 (3/3 τρίποντα), Αμπρομάιτις 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πονίτκα 16 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αγιόν 12 (6/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (25/4)

Τα φώτα στο ΟΑΚΑ και τον Παναθηναϊκό Δύο παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό πρό…