Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Χίμκι – Ζαλγκίρις Κάουνας 83-74

Χίμκι – Ζαλγκίρις Κάουνας 83-74

anthony gill khimki zalgiris

Στις νίκες επέστρεψε η Χίμκι, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 83-74. Οι Ρώσοι είχαν σε μεγάλη ημέρα τους Στέφαν Γιόβιτς και Άλεξ Σβεντ, οι οποίοι σημείωσαν από 25 πόντους και έκανα σμπαράλια την άμυνα της λιθουανικής ομάδας.

Η Χίμκι μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Σβεντ και Μπούκερ προηγήθηκε με 13-4. Η Ζαλγκίρις έβγαλε γρήγορα αντίδραση και με σερί 9-0 έφερε το ματς στα ίσια (13-13). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τη ρωσική ομάδα να καταφέρνει να πάρει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (21-16).

Ο “βομβαρδισμός” των τριπόντων από τους γηπεδούχους συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 9 πόντους (30-21). Ο Λαντέιλ έκανε πράγματα και θαύματα στο πρώτο ημίχρονο (14 πόντοι), αλλά δεν είχε συμπαραστάτες και η Χίμκι κράταγε τα ηνία του σκορ (36-29). Οι Ρώσοι κράτησαν το προβάδισμα τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 38-33 υπέρ τους.

Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλά το δεύτερο μέρος και μείωσε γρήγορα σε 38-37 με ένα μικρό σερί 4-0. Η Χίμκι, όμως, με τον εκπληκτικό Γιόβιτς, ο οποίος ήταν ασταμάτητος, κράτησε το προβάδισμα της και κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά πέντε πόντων (49-44). Οι Ρώσοι ήταν ασταμάτητοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με ακόμη ένα εύστοχο από τον Σβέντ ανέβασαν ακόμη περισσότερο τον δείκτη της διαφοράς (57-49).

Η Χίμκι ήταν εξαιρετική και στο τελευταίο δεκάλεπτο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 (73-61). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι Ρώσοι πήραν τη νίκη με 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 38-33, 57-49, 83-74
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 25 (6), Κράμερ 4, Μπούκερ 9 (1), Καράσεφ, Γιερέμπκο 4, Μόνια, Γκιλ 6, Γιόβιτς 25 (4/4 δ., 5/6 τρ.), Έβανς 10, Μπέρτανς
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 10 (6 ασ.), Ρίβερς 9 (1), Λεκαβίτσιους 7 (1), Χέιζ 5 (1), Γιανκούνας, Μιλάκνις 5 (1), Γκέμπεν, ΛεΝτέι 8, Λαντέιλ 24, Ουλανόβας 6

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77 (vid)

Λερναία Ύδρα ο Ολυμπιακός έκανε το «μπρέικ» στη Βαρκελώνη. Απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα,…